Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Mos i humb

Spanjë/ Vendosen masa të reja kufizuese për 1 milion banorë në Madrid

Duke filluar nga dita e hënë, Madridi do të kufizojë disa nga liritë e lëvizjes në përpjekje për të frnuar përhapjen e...

​CIA paralajmëron Putinin: Ti dhe të fuqishmit tuaj

Gazeta amerikane “Washington Post” shprehet në raportin e ri se CIA vlerësoi se presidenti rus dhe ndihmësit e tij ishin të njohur...

U ekzekutua dje pas 5 orësh rezistencë/ Detajet: Lefter Zhidru lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Të tjera detaje mësohen për 71-vjeçarin e ekzekutuar dje nga policia në Elbasan, Lefter Zhidru. Zhidru me origjinë nga...

Ngritja e Gjykatës së Lartë, reagon KLGJ: Vijon procedura e verifikimit të kushteve për kandidatin. Për 11 pozicione të lira janë 23 aplikime

Këshilli, pas një pune voluminoze për hartimin dhe miratimin e akteve nënligjore përkatëse, hapi procedurat për ngritjen në detyrë në Gjykatën e...

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës kombëtare në muajin qershor.

Në kryeqytetin francez, shumë parisianë shprehen megjithatë kundër detyrimit të maskave ndaj koronavirusit.

Infeksioni i kovidit-19 në Francë ka arritur kulmin e dy muajve të fundit, menjëherë nga dhënia fund masave të izolimit të për qytetarët.

Rreth 1,700 raste të reja u regjistruan të mërkurën në të gjithë vendin, rreth katërfishi i rasteve ditore që raportoheshin në muajin qershor ndërsa numri total i jetëve të humbura u rrit mbi 30 mijë.

Këshilli shkencor i qeverisë franceze njoftoi të martën se një valë e dytë e pandemisë pritet ta godasë vendin në vjeshtë ose dimër.

Resortet bregdetare e kanë bërë të detyrueshme mbajtjen e maskave për këmbësorët duke kufizuar edhe lëvizjet në plazhe, por edhe qytetet po mendojnë të aplikojnë masa kufizuese.

Kryeqytetasit në Paris vazhdojnë të mos e mirëpresin idenë e autoriteteve lokale për detyrimin e maskave në lagje të caktuara, mes tyre pikat më turistike dhe perimetri përqark lumit të Senës.

“Për mendimin tim, është e panevojshme kur nuk ka shumë njerëz, përndryshe maskat vlejnë.

“Po shtyjnë me forcë ligje për maskat dhe gjëra të tilla dhe nga ana tjetër as nuk bëjnë përpjekjen më të vogël të investojnë në testimin sa më shpejt të popullatës, që mund të ishte një mënyrë më e lehtë për ta kaluar pandeminë.”

“Unë jam absolutisht pro maskave, dhe duhet të ishin bërë me detyrim më herët, edhe pse nuk janë të rehatshme.”

Franca nuk është i vetmi vend evropian që po sheh një shpërthim të pandemisë në javët e fundit.

Situata paraqitet shqetësuese edhe në Spanjë, ku në 24 orë u shtua me 1,700 pacientë të rinj bilanci i të infektuarve, duke arritur në 305 mijë; Zvicra ka njoftuar karantimin e të gjithë personave që vijnë nga Spanja, Gjermania po e aplikon një vendim të ngjashëm për të ardhurit nga qytetit belg i Antverpit ndërsa edhe Greqia të mërkurën shënoi 124 të prekur të rinj me koronavirusin e ri brenda ditës, bilanc ky më i larti prej javësh në shtetin mesdhetar.

Që nga fillimi i pandemisë, i gjithë kontinenti evropian ka konfirmuar rreth 1 milion e 800 mijë raste infeksioni dhe më shumë se 180 mijë viktima nga kovidi-19.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Gabimet Me Ushqimin Që Ju Dëmtojnë Mëlçinë – Zbuloni Çfarë Duhet Të Bëni

Ushqimet që hani, ato të duhura e ato të gabuara, kanë gjithmonë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e mëlçisë.

Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje

Një mësuese e kopshtit që helmoi 25 fëmijë, duke vrarë njërin prej tyre, pas një debati me një anëtar rival të stafit...

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve shton edhe katër vende në ‘Listën e Kuqe’

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve ka shtuar katër vende të tjera në listën e saj të kuqe të koronavirusit,...

SHBA, 20 milionë dollarë dëmshpërblim familjes së afrikano-amerikanit të vrarë

Familjes së William Green (43), afrikano-amerikani të cilin e vrau policia në Maryland, do t’i paguhet dëmshpërblim prej 20 milionë dollarësh.

iPhone 12: Adhuruesit e Apple do ta duan këtë edicion special – por ata do ta “urrejnë” çmimin e tij

iPhone 12 i ardhshëm nuk do të jetë i lehtë për tu blerë, me raportin e fundit që sugjeron se pajisja do...