Diplomatët koreano-veriorë shpallen “persona non grata”

Mos i humb

Zëdhënësi i Presidencës Turke dënon të shtënat në Gjermani

Zëdhënësi i Presidencës Turke, Ibrahim Kalın tha se Turqia pret që autoritetet gjermane të angazhohen fuqishëm për të zgjidhur rastin e të...

Britania refuzon t’i kthejë Greqisë statujat e Parthenon-it

Qeveria e Britanisë së Madhe ka njoftuar se rikthimi i monumenteve historike në vendet e origjinës nuk mund të jetë pjesë e marrëveshjes tregtare...

Pakistan, arratiset nga burgu zëdhënësi i talebanëve Ehsanullah Ehsan

Zëdhënësi i lëvizjes talebane të Pakistanit Tehri-e-Taliban, Ehsanullah Ehsan është arratisur nga burgu në të cilin ndodhej në 3 vitet e fundit, konfirmoi ministri...

Microsoft investon 1.1 miliardë dollarë në Meksikë

Microsoft sot bëri të ditur se gjatë pesë viteve të ardhshme do të investojë 1.1 miliardë dollarë në zhvillimin e programit të...

Peruja i shpalli “persona non grata” dy diplomatë koreano-veriorë dhe lëshoi urdhrin për të lënë vendin brenda 15 ditësh.

“Qeveria peruane informoi ambasadën e Koresë së Veriut për vendimin e saj për shpalljen ‘persona non grata’ të sekretarit të parë të Pak Myong Chol dhe sekretarit të tretë të Ji Hyok’’, deklaroi Ministria peruane e Punëve të Jashtm.

“Masa u mor pasi diplomatët ishin marrë me veprimtari të papërshtatshme me statusin e tyre”, shtoi ministria pa dhënë më tej detaje mbi veprimtaritë e tyre.

Bëhet gjithashtu e ditur se vendimi kishte lidhje me “vijimin e shkeljeve” nga ana e Koresë së Veriut të rezolutave të OKB për mospërhapjen e armëve bërthamore.

Në shtator, Peruja dëboi ambasadorin e Koresë së Veriut, Kim Hak-Chol, në përgjigje të vijimit të programit bërthamor ushtarak të Phenianit, pas zvogëlimit të personelit diplomatik koreano-verior në tre persona në mars./Telegrafi/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...

Norvegji, dy gjermanë të vdekur nga orteku

Dy shtetas gjermanë kanë gjetur vdekjen në një ortek afër akullnajës në arkipelagun Arktik Svalbard të Norvegjisë, i cili ndodhet më shumë...

Iran, fillon procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare

Në Iran fillon në orët e mëngjesit procesi i votimit në 55 mijë vendvotime në të gjithë vendin për zgjedhjet e legjislaturës...

Izrael, 7 vjet burg për ata që cenojnë karantinën mbi koronavirusin

Izraelitët që cenojnë karantinë të koronavirusit mund të përballen deri me shtatë vjet burg, tha të enjten Ministria e Shëndetësisë, (AA).