Diplomatët koreano-veriorë shpallen “persona non grata”

Mos i humb

DASH lehtëson udhëtimet/ Heq kufizimet për disa vende. Shqipëria në zonën e verdhë

Departamenti Amerikan i Shtetit hoqi udhëzimet e lëshuara për të “mos udhëtuar” në rang botëror, masë kjo që u morr në muajin...

Zbuloni profesionet që paguhen më shumë në vend, specialistët e IT-së ngjiten në vend të tretë

Kushdo që kërkon të vazhdojë arsimin e lartë, apo të mësojë për një profesion të caktuar, në finale ka si qëllim të...

“Deklarata të fryra”, Kina i kundërpërgjigjet Amerikës për Tik Tok-un

Pekini ka akuzuar Shtetet e Bashkuara të martën për “fyerje” rreth rrjetit social kinez, TikTok, pas shtimit të presionit nga ana e...

Trafik droge, vrasje e prostitucion, OFL iu çon ultimatumet 7 të dënuarve: Deklaroni burimet e pasurisë

Operacioni Forca e Ligjit vijon pa ndërprerë në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Peruja i shpalli “persona non grata” dy diplomatë koreano-veriorë dhe lëshoi urdhrin për të lënë vendin brenda 15 ditësh.

“Qeveria peruane informoi ambasadën e Koresë së Veriut për vendimin e saj për shpalljen ‘persona non grata’ të sekretarit të parë të Pak Myong Chol dhe sekretarit të tretë të Ji Hyok’’, deklaroi Ministria peruane e Punëve të Jashtm.

“Masa u mor pasi diplomatët ishin marrë me veprimtari të papërshtatshme me statusin e tyre”, shtoi ministria pa dhënë më tej detaje mbi veprimtaritë e tyre.

Bëhet gjithashtu e ditur se vendimi kishte lidhje me “vijimin e shkeljeve” nga ana e Koresë së Veriut të rezolutave të OKB për mospërhapjen e armëve bërthamore.

Në shtator, Peruja dëboi ambasadorin e Koresë së Veriut, Kim Hak-Chol, në përgjigje të vijimit të programit bërthamor ushtarak të Phenianit, pas zvogëlimit të personelit diplomatik koreano-verior në tre persona në mars./Telegrafi/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

U hodh në det pas shpërthimit, gjendet i gjallë pas 30 orësh punëtori i Portit të Bejrutit

Punëtori i Portit të Bejrutit u gjet i gjallë pas 30 orëve që kanë kaluar nga shpërthimi i fuqishëm në kryeqytetin e...

Kantoni i Cyrihut do t’i regjistrojë vetë të kthyerit nga vendet e rrezikut

Kantoni i Cyrihut mbledh të dhënat e kontaktit të të gjithë udhëtarëve që kthehen përmes rrugës ajrore nga vendet me rrezik të...

Liban, rritet në 154 numri i të vdekurve nga shpërthimi në Portin e Bejrutit

Numri i të vdekurve nga shpërthimi i së martës në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, është rritur në 154, njoftoi ministri i Shëndetësisë...

OKB: Sistemi shëndetësor në Shqipëri mund të shkojë drejt kolapsit.

Sistemi shëndetësor i Shqipërisë mund të kalojë në kolaps, për shkak të pandemisë. Dhe kjo nuk lidhet vetëm pasojat e koronavirusit, por...

Kimioterapia nuk rrezikon të prekurit me COVID-19

Tejmbushja e spitaleve, ankthi ndaj infektimit me Covid-19 dhe frika se kimioterapia mund të ulë mundësitë për të jetuar të pacientëve të...