Drekë e gjelbër e pjekur në furrë

Mos i humb

Fruti i Plotë Apo Lëngu – Cili Ka Më Shumë Vlera Për Organizmin?

Lëngu i portokallit tingëllon si alternativë e mençur dhe e shëndetshme për ta nisur ditën. Megjithatë ajo gotë me...

Ticino: Lejohen sërish vizitat në shtëpitë e pleqve

Banorët e shtëpive të të moshuarve në Kantonin e Tiçinos mund të vizitohen sërish në dhomat e tyre si dhe të dalin...

Afrikë, 41 mijë punonjës të shëndetësisë janë infektuar me COVID-19

Organizata Botërore Shëndetësisë (OBSH) njoftoi se në kontinentin e Afrikës 41.000 punonjës të shëndetësisë janë infektuar me koronavirusin e ri (COVID-19).

Presidentja e KE: Vendim historik hapja e negociatave me Tiranën dhe Shkupin. Ne ndajmë të njëjtën histori, të njëjtin fat

Presidentja e Komisonit Europian, Ursula von der Leyen ka mbrojtur sot vendimin “historik” për të hapur bisedimet e pranimit me Shqipërinë dhe...

Për më shumë, ndiqni recetën e detajuar…

Përbërësit:

– 500 g oriz;
– 1 qepë;
– 100 ml vaj;
– 2-3 thelpinj hudhre;
– pak majdanoz;
– 200-250 g spinaq;
– 1 lugë erëza të përziera të thata;
– kripë dhe piper sipas shijes;
– 1 karotë;
– 200-300 g kërpudha

Përgatitja:

Orizin lajeni mirë, qitni ujë dhe lëreni të zihet. Qepën grijeni imët dhe fërgojeni në 100 ml vaj.

Grini imët thelpinjtë e hudhrës dhe majdanozin. Qepën e fërguar shtojeni në orizin e zier dhe shtoni spinaqin e përzier të ngrirë (apo të freskët), hudhrën dhe majdanozin e grirë. Shtoni erëzat dhe përzieni mirë.

Orizin nuk duhet ta kulloni tërësisht nga uji sepse do të avullohet gjatë pjekjes.

Qitni pak vaj në një enë rezistuese nga zjarri, pastaj qitni orizin. Sipër qitni karotën e grirë në rende dhe vendosni në tenxhere që të piqet 20 minuta në 220 gradë Celsius.

Kërpudhat pritni në feta të holla dhe qitni në tigan në të cilin është fërguar qepa, pastaj qitni pak vaj dhe kripë e piper sipas shijes. Fërgoni në tigan dhe shërbeni bashkë me orizin.

Orizi i gatuar kështu me spinaq është i shkëlqyeshëm edhe kur nuk agjëroni, si shtesë bashkë me mish apo ushqime të tjera.

Ju bëftë mirë!

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Maskat transparente dhe ato me valvule, të rrezikshme për përhapjen e coronavirusit

Njerëzit që mbajnë maska plastike në fytyrë, ose edhe ato që janë të pajisura edhe me një valvul, mund të shpërndajnë spërkla...

Danimarka shtrin kufizimet antiCOVID-19 në të gjithë vendin! Rekord infeksionesh në Holandë

Danimarka do të shtrijë kufizimet antiCOVID-19, tashmë të vendosura në zonën e Kopenhagës, në të gjithë vendin dhe do të vendosë masa...

Vazhdon të rritet bilanci i viktimave nga COVID-19 në Indi, Brazil dhe Meksikë

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në 24 orët e fundit në Indi janë shënuar 1.247 vdekje, në Brazil 858, ndërsa...

Kryevirologu amerikan gati të vërë bast: Vaksina e sigurt në nëntor, por nuk përjashtohet edhe në tetor

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci është gati të vërë bast për një vaksinë efektive që do të jetë gati në nëntor ose dhjetor...

Facebook akuzohet se “po i vëzhgon” përdoruesit e Instagram-it përmes kamerave

Facebook Inc. përsëri po paditet për gjoja spiunim në përdoruesit e Instagram, këtë herë përmes përdorimit të paautorizuar të kamerave të tyre...