Dueli presidencial i Polonisë, Brukseli ndjek me vëmendje procesin zgjedhor

Mos i humb

Trump ndryshon qëndrim: Nuk dua të shtyhen zgjedhjet, por as të parregullta

Pak orë pasi kishte sugjeruar shtyrjen e mundshme të zgjedhjeve të 2020, Presidenti Donald Trump tha se nuk donte shtyrjen e votimeve,...

Maqedoni: Gjashtë viktima dhe 88 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njofton se nga gjithsej 1507 testime të realizuara brenda 24 orëve të fundit, 88 kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Synimet e Turqisë për superfuqi, Erdogani hedh zjarr në jug të Kaukazit

Manovrat e përbashkëta ushtarake mes Turqisë dhe Azerbajxhanit janë një paralajmërim i qartë për armikun e përbetuar Armeninë. Pas Sirisë dhe Libisë,...

Greqia jep lajmin e mirë për punëtorët sezonalë: Leja e qëndrimit shtyhet me 90 ditë. Përfitojnë edhe shqiptarët

Ministria e Zhvillimit Bujqësor në Greqi publikon qarkoren me shtyrjen e lejeve të qëndrimit për punë sezonale në Greqi. Nga ky vendim...

Fati i zgjedhjeve presidenciale të Polonisë mbetet i paqartë pasi sondazhet para rundit final të së dielës nuk nxjerrin ndonjë fitues të qartë. Presidentit të tanishëm Andrzej Duda mund t’i duhet të kërkojë ndihmën e të djathtës ekstreme për të formuar qeverinë. Votimet ndiqen me interes edhe në Bruksel për shkak të konfliktit të hapur me Varshavën për pavarësinë e gjyqësorit.

Pavarësisht se e mundi rivalin e tij në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, presidenti në detyrë i Polonisë, Andrzej Duda, mund të detyrohet t’i drejtohet për ndihmë të djathtës ekstreme për të formuar qeverinë.

Po ekstremistët duken të pakënaqur me të dy kandidatët dhe thonë se nuk do të mbështesin asnjë prej tyre.

Deri tani, presidenti në detyrë Andrzej Duda dhe kryetari i bashkisë së Varshavës, Rafal Trzaskowski, po bëjnë përpjekjet e fundit për të mobilizuar votuesit, në ditën e fundit të fushatës presidenciale përpara votimit të së dielës. Nga mesnata e së premtes vendoset heshtja parazgjedhore dhe publikimi i sondazheve dhe fushatat elektorale ndalohen.

Duda e përfundon fushatën e tij në juglindje të vendit, ku mbështetja është edhe më e fortë. Ai synon të mobilizojë votuesit në rajonin e Karpateve dhe në veri në qytetin e Zamosc.

Rivali i tij Trzaskowski e ka përqendruar fushatën në qytetet e vogla në jugperëndim të vendit. Anketat nga java e fundit i japin Trzaskowskit midis 45 dhe 47.5% mbështetje, ndërsa Duda ka një mbështetje prej 44 deri në 47.3%.

Llogaritet se rreth 5-11% e votuesve janë ende të pavendosur dhe pritet pjesëmarrje e ulët e të rinjve.

Zgjedhjet konsiderohen një plebishit për ose kundër qeverisë së partisë nacional-konservatore “Ligj dhe Drejtësi” (PiS). Një fitore e Dudas do të konsolidojë më tej kontrollin e partisë në pushtet, ndërsa humbja e tij mund të fillojë erozionin e qeverisë së PiS.

Zgjedhjet presidenciale të Polonisë po ndiqen me interes edhe në Bruksel për shkak të probleme të vazhdueshme që Varshava ka pasur me pavarësinë e gjyqësorit. Në prill Bashkimi Europian filloi një procedurë ligjore ndaj kundër Polonisë për shkak të ndërhyrjeve ligjore që prekin pavarësinë e sistemit gjyqësor.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...