E bija i dhuron babait veshkën pa e ditur ai fare!

Mos i humb

Maqedoni e Veriut, shkon në mbi 12.000 numri i rasteve me COVID-19

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 141 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...

Liban, në Bejrut shpallet gjendje e jashtëzakonshme dyjavore

Pas shpërthimit të ndodhur dje në portin e Bejrutit në Liban, Këshilli i Lartë i Mbrojtjes shpalli gjendje të jashtëzakonshme dyjavore në...

Vaksina e kompanisë Novavax nxit prodhimin e antitrupave kundër COVID-19

Kompania amerikane, Novavax, njoftoi se vaksina e saj eksperimentale kundër COVID-19, ka nxitur një përgjigje të fortë të imunitetit, duke prodhuar më...

Agresioni i Izraelit kundër popullit të Palestinës vazhdon

Lëvizja palestineze Hamas theksoi se bombardimi i një pike në veri të Gazës nga Izraeli është vazhdim i agresionit kundër popullit të...

Imagjinoni veten nëse do të keni nevojë për një operacion që u shpëton jetën. Keni nevojë për një organ në trupin tuaj, dhe për fat të mirë e merrni atë në kohë. Ju jeni të lehtësuar dhe mirënjohës për mundësinë për të jetuar një ditë të vetme më shumë falë bujarisë së një shoku apo një të afërmi. Tani, mendojeni sikur donatori të jetë anonim. Pyesni veten se kush janë ata dhe ju luteni për mirëqenien e tyre të përjetshme.

Mohammed Ismail Ashour Al-Saigh, nga Arabia Saudite, u bekua me mundësinë për të përfituar nga një dhurues i veshkave pasi ai vuajti nga një sëmundje e rëndë e tyre. Para këtij operacioni jetësor, Al-Saigh nuk kishte idenë më të vogël se identiteti i dhuruesit modestia dhe mirësia e tij e kishin çuar në shpëtimin e jetës së tij.

Për tre vjet vajza e tij Ëala kishte vështruar në ankth shëndetin e babait të saj që zbehej në mënyrë dramatike. Kështu, vendimet e saj arritën deri në pikën kur ajo vendosi për transplantim të veshkave për shpëtimin e jetës së saj.

Ndërkohë që Al-Saigh po merrte pjesë në një takim, Ëala hyri fshehurazi në raportet e tij mjekësore. Një analizë e mëvonshme mjekësore zbuloi se ajo kishte mundësi të mira të ja falte veshëkn për transplant, pasi që organet përputheshin mirë.

Familja urdhëroi urgjentisht në qytetin Tabuk nga Dhiba, ku ata jetonin. Al-Saigh u tha thjesht se kishte lajme të mira dhe, Ëala njëzet e tre vjeçare vazhdoi të ruante heshtjen e saj.

Ndërsa Al-Saigh rifitoi vetëdijen në spital, ai e kuptoi shpejt se kishte një tjetër pacient në shtrat pranë tij, e ajo ishte Ëala. Pastaj e kuptoi se donatori misterioz nuk ishte askush tjetër përveç vajzës së tij të dashur.

Edhe në gjendjen e saj Ëala ishte e bindur se gjesti i saj nuk ishte asgjë krahasuar me sakrificat që kishte bërë bërë babai i saj për të.

Duke rikujtuar atë takim, Ëala i tha babait të saj: “Është koha që të paguajmë për të gjitha gjërat e mira që ke bërë për mua. Ju na keni rritur si duhet, na keni ndërtuar një shtëpi të bukur për ne dhe na keni mbrojtur me jetën tuaj “.

Ëala shtoi se ajo pa lot që dilnin nga sytë e babait të saj mirënjohës, “Unë jam jashtëzakonisht i lumtur që veshka ime i përshtatet babait tim dhe se unë ia kam dhuruar atij”, tha ajo. /MESAZHI/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Presidenti i Filipineve ofron të injektohet me vaksinën ruse kundër COVID-19

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar që të jetë personi i parë që injektohet me vaksinën e Rusisë kundër koronavirusit të...

Tre tanke izraelite shkelin kufirin libanez

Tre tanke izraelite kaluan gardhin teknik që ndan Libanin nga Izraeli, transmeton (AA). Agjencia zyrtare libaneze e lajmeve raportoi...

Mbi 2.000 të arrestuar në ditën e dytë të protestave në Bjellorusi

Zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme të Bjellorusisë, Olga Çemodanova, njoftoi se janë arrestuar mbi 2.000 persona në ditën e dytë të protestave...

BE thirrje për dialog në Mesdheun Lindor

Zëdhënësi i Komisionit të Bashkimit Evropian (BE) Peter Stano, theksoi se është e nevojshme të ketë sjellje që përputhen me fqinjësinë e...

Maqedoni e Veriut, shkon në mbi 12.000 numri i rasteve me COVID-19

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 141 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...