E fejuara e gazetarit të zhdukur saudit: nëse e kanë vrarë, ai është një shehid!

Mos i humb

Komisioneri për Zgjerimin: Votoni Marrëveshjen e 5 Qershorit

Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varheley, me anë të një reagimi në Twitter ka reaguar lidhur me zhvillimet politike në vendin tonë duke...

Oficerët e policisë nën akuzë për korrupsionm ja si ndërtuan një skemë korrupsioni

Ardian B. është pronar i një dyqani të vogël në qytetin e Korçës, prej nga shet niseshte dhe pana për pastiçeritë si...

BE: Gjenocidi i Srebrenicës vazhdon të mbetet plaga jonë e hapur në zemër të Evropës

Varhelyi, mbajti një fjalim në sesionin e Asamblesë së Përgjithshme të Parlamentit Evropian (PE) me rastin e përvjetorit të 25-të të Gjenocidit...

Tabaku: Bastisja më e fundit e një qeverie të korruptuar me barrë në kurrizin e shqiptarëve

Ish deputetja e PD-së Jorida Tabaku, ka reaguar sërish përmes një statusi në facebook lidhur koncesionin për rrugën Milot-Fier.

Jamal ishte një patriot dhe e donte Arabinë Saudite më shumë se kudo, shkroi në një artikull për The New York Times, Hatice Çengiz, e fejuara e gazetarit të zhdukur saudit, Jamal Khashoggi.

Pavarësisht nga dashuria për atdheun e tij, thekson Hatica, nuk kishte vend për të në vendin e tij të lindjes dhe ai u detyrua të arratisej me dy valixhe. Khashoggi jetoi për një vit në mërgim të vetë-shpallur në Shtetet e Bashkuara, ku ai shkroi kolona kritike mbi situatën në Arabinë Saudite dhe politikat e ndjekura nga Princi Mohammed bin Salman.

Cengiz thotë në shkrim se si fejuara e tij nuk e aprovoi ta quante atë një opozitar. Ai pretendonte të ishte një gazetar i pavarur që shërbente në vendin e tij.

“Nëse është e vërtetë se Jamal është vrarë, atëherë ai është një shehid (martir). Vdekja e tij do të jetë një humbje për secilin njeri moral dhe të ndjeshëm. Duhet të ndëshkohen rreptësisht ata që morën pjesë në ekzekutimin e tij”, ka shkruar ajo.

Ajo tha se i fejuari i saj fliste kundër veprimeve shtypëse dhe se ai po paguante çmimin e lirisë së tij për sauditët.

Në ditën e ditëlindjes së tij të 60-të, më 13 tetor, kur artikulli u botua, Hatice Cengiz theksoi se në atë ditë idetë e tij po jehonin nëpër botë. “Tirania do ta paguajë”, tha ajo.

Ajo theksoi se do ta merrte në konsideratë ftesën nga presidenti Trump për të vizituar Shtëpinë e Bardhë, ku administrata amerikane kërkon të dijë se çfarë ka ndodhur në konsullatën saudite në Stamboll me fatin e gazetarit./tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Listat e Hapura dhe koalicionet parazgjedhore ‘në dorë’ të Kuvendit

Deputetët e opozitës parlamentare dhe të mazhorancës kanë votuar të gjithë pro tek Komisioni i Ligjeve dhe Këshilli i Legjislacionit për nismën...

Arrestohen 15 grabitës në Itali, mes tyre 7 shqiptarë

15 persona mes tyre 7 shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë italiane për shkak se akuzohen për grabitje të shumta banesash.

India mbi 100 mijë raste me Covid-19 në vetëm katër ditë

India ka regjistruar mbi 100 mijë raste të koronavirusit në vetëm katër ditë, deklaroi Ministria indiane e Shëndetësisë për rrjetin informativ amerikan,...

Rama: Nis dhënia e granteve në Tiranë, do paguajmë të gjithë banorët.

Kryeministri Edi Rama tha se ka nisur sot dhënia e granteve të meremetimit vetjak të banesave të dëmtuara nga tërmeti tragjik i...

Shkon në mbi 13 milion numri i të infektuarve në botë nga Covid-19

Covid-19 ka ‘gjunjëzuar’ botën. Numri i rasteve të reja vazhdon të rritet ndjeshëm, ku sipas shifrave të publikuara nga universiteti John Hopkins...