E garantuar! Përmes këtij ushqimi mund ta largoni cigaren!

Mos i humb

Rritet bilanci/ Shkon në 79 numri i të prekurve nga koronavirusi në Itali, ndalohet hyrja dhe dalja në disa qytete

Italia ka dhënë alarmin për koronavirusin. Fqinjët janë vendi më i prekur në Europë, ku tashmë është rritur numri i të prekurve...

Ja një mesazh kuptimpoltë nga një Infermiere Italiane

Ja një mesazh kuptimpoltë nga një Infermiere Italiane.Mesazh shumë aktual për Infermierët,shoqërinë dhe qeverinë shqiptare. Ja...

Ndërron jetë ish-presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak

Mediat egjiptiane njoftuan se ish-presidenti Hosni Mubarak ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare (AA). Sipas lajmit të televizionit shtetëror...

Moti në Vlorë, peshkarexhat dhe anijet e vogla nuk lejohen të lundrojnë

Në rajonin e Vlorës, situata aktuale meteorologjike vazhdon të jetë e ngjashme me ditën e djeshme. Era fryn nga...

Marrja e shtojcave nga vajrat e peshkut, në formën e acideve yndyrore omega-3, mund t’ju ndihmojë të lini cigaren.

Një studim i mëparshëm i shkencëtarëve izraelitë tregoi se duhanpirësit mesatarisht pinë më pak 10 për qind të cigareve, pas përdorimit të vajit të peshkut në dietën e tyre.

Shkencëtarët pastaj e krahasuan efektin aktual të omega-3 me grupin e njerëzve që morën placebo, dhe në të cilën të anketuarit nuk ulën numrin e cigareve në ditë.

Mungesa e acideve yndyrore omega-3 është e zakonshme në duhanpirësit kronikë. Ajo dëmton qelizat nervore dhe lidhjen mes nervave në pjesën e trurit të ngarkuar me kontrollin e dëshirës, gjë që shpjegon pse këto shtojca mund të ndikojnë në zvogëlimin e nevojës për cigare.

Ata që përpiqen të ndalojnë pirjen e duhanit, shpesh rekomandohen të konsumojnë ushqime që përmbajnë këto acide, siç janë skumbri, sardelet, salmoni, arra, fara e lulediellit dhe vaji i ullirit.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

A Është e Dëmshme Kërcitja e Kockave

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja e trupit.

Fërgesë e Ngrohtë me Gjizë e Hudhra

Fërgesa është padyshim një nga traditat më të hershme të kuzhinës shqiptare. E gatuar në mënyra të ndryshme në...

Omëletë e bardhë e shpejtë me dy lloje djathërash: Kafjall i përsosur i cili ju shkrihet në gojë!

Fjala është për omëletën e shpejtë nga të bardhët e vezëve, përgatitja e së cilës zgjat afro dhjetë minuta

Huawei ka prezantuar P40 Lite në heshtje dhe fshehtësi

Huawei do të prezantojë serinë e saj të re P40 në Paris më 26 mars. Sidoqoftë, Huawei po sjell tashmë P40 Lite...

“Përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por bashkësisë ndërkombëtare”

Ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë porositi se përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por tërë bashkësisë ndërkombëtare...