E keni kuptuar gabim! Arrat dhe farërat nuk ju ndihmojnë të bini në peshë!

Mos i humb

VV-ja synon rrëzimin e Qeverisë Hoti përmes mocionit, nis mbledhjen e nënshkrimeve

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se ka nisur procedurën për mbledhjen e nënshkrimeve për rrëzimin e Qeverisë Hoti. Arbërie Nagavci...

Pilotët e ‘British Airways’ kërkojnë uljen e pagave me 20% që të mos shkurtohen vendet e punës

Pilotët e kompanisë ajrore “British Airways” miratuan një plan që parashikonte uljen e përkohshme të pagave me 20% për të mos lejuar...

Pandemia tkurrë buxhetin për ushtrinë

Sektori i shëndetësisë dhe ai i ekonomisë e kanë tkurrur buxhetin për ushtrinë. Zëvendësministri i Ministrisë së Financave, Agim...

Plas dhuna brenda komisariatit të Lezhës, vëllezërit bëjnë për spital efektivin e “Shqiponjave”

Policia e Lezhës ka arrestuar katër persona, të cilët janë përplasur me efektivët brenda komisariatit, duke kundërshtuar dhe goditur punonjësin e forcave...

Ka shumë gjëra që thuhen në media lidhur me vlerat shëndetësore të arrave dhe farërave. Konsumimi i tyre thuhet të bëjë mrekulli që ju të humbni peshë, si dhe të mbroheni nga kanceri.

Arrat dhe farërat kanë densitet të lartë të vitaminave dhe mineraleve te rëndësishme. Dhe megjithëse kanë shumë yndyrë, ato posedojnë yndyrë të shëndetshme – të pangopur, që në fakt mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit dhe në luftimin e sëmundjeve të zemrës.

Mund të fliten shumë gjëra të mira kur bëhet fjalë për fara dhe arra, dhe ky nivel arrihet dhe tejkalohet shumë lehtë. Efektet e mbingarkesës janë të pakëndshme në terma afatshkurtër dhe pothuajse të rrezikshëm në ato afatgjatë.

Fitimi i peshës

Shumë studime sugjerojnë se ngrënia e arrave dhe farërave mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë. Kjo ka mundësi – por vetëm në sasi shumë të kufizuara dhe në lidhje me një regjim të tërë diete dhe ushtrimesh.

Arrat veçanërisht janë shumë të larta në yndyrë dhe edhe pse shumica e yndyrës është e pangopur, ajo ende paraqet shumë kalori. Nëse hani shumë arra, ju me siguri do të fitoni peshë më shumë se që humbni.

Nëse planifikoni të shtoni arrat në planin tuaj të humbjes së peshës, është e rëndësishme të kompensoni duke zvogëluar numrin e kalorive që hani në një tjetër vakt. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...