E ngarkuara me punë e SHBA në Tiranë: Media ruan liritë tona

Mos i humb

CoVid-19/ Shkon në 304 numri i të prekurve në vend

Shkon në 304 numri i të prekurve në vend nga koronavirusi. 27 raste të reja janë konfirmuar vetëm 24...

Greqi/ Mbërrijnë 1.7 milionë maska dhe materiale ndihmëse kundër CoVid-19

Në Greqi kanë mbërritur 1.7 milionë maska dhe materiale ndihmëse kundër covid19. Fluturimi i kompanisë Aegian mbërriti në orët...

Britani, arrin në 1.019 numri i të vdekurve nga COVID-19

Me 260 vdekje të reja të shënuara në një ditë në Britani të Madhe ka arritur në 1.019 numri i të vdekurve...

Spitali turk operon në Gaza për frenimin e COVID-19

Spitali i Miqësisë Palestinë-Turqi në Gaza do të fillojë operacionet si pjesë e përpjekjeve për të frenuar koronavirusin e ri (COVID-19), tha...

Në konferencën rajonale mbi dizinformimin, e ngarkuara me punë e Shteteve të Bashkuara në Tiranë , Leyla Moses-Ones u tha gazetarëve duhet të jenë rojtarët tanë të lirive demokratike dhe puna qe bëjnë nuk ka qenë kurrë më e rëndësishme sesa sot.

“Një shtyp i pavarur ushqen debatin e gjallë për ushqimin për krijimin e një shoqërie të lirë. Si dhe është i vetmi zë për ata që janë të margjinalizuar ose nuk gëzojnë të drejtat civile. Në rastin më të mirë media siguron llogaridhënie. Dhe me e rëndësishmja media ruan liritë tona.

Media duhet të tregojë, të flasë të vërtetën. Kjo konferencë mbi shqyrtimin e fakteve dhe keqinformimin mbahet në një kohë vendimtare.

Puna juaj për të përmirësuar gazetarinë në Shqipëri dhe rajon nuk ka qenë kurrë kaq e rëndësishme, qeveria e Shteteve të Bashkuara ju jep mbështetjen e saj të plotë. Më bën shumë përshtypje trimëria që ju tregoni, kurajoja që ju tregoni cdo ditë në kapërcimin e të gjithë pengesave që synojnë t’u bëjnë të heshtni.” -u shpreh Leyla Moses-Ones , e ngarkuara me punë e Shteteve të Bashkuara.

Zyrtarja amerikane tha në konferencën ku u mblodhën të gjitha agjencitë ballkanike që merren me kontrollin e fakteve në informacionet që publikohen se SHBA mbështet në Shqipëri projektin e verifikimit të fakteve .

Në raportin mbi “Liritë dhe mediet në vitin 2019”,  Freedom House theksoi në raportin më të fundit se udhëheqësit në demokracitë e brishta, kanë provuar të trembin mediet duke përdorur mjete ekonomike, ligjore dhe joligjore për të heshtur gazetarët kritik dhe për të forcuar mediet ‘miqësore’.

Rezultati 0, përfaqëson shkallën më të vogël të lirisë dhe ai 4, shkallën më të lartë të lirisë.Shqipëria dhe Kosova, kanë nga 2 pikë sikurse edhe të gjitha vendet tjera të Ballkanit Perëndimor.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Ardi Veliu falenderon policët: Detyrat janë përmbushur, ju kërkoj ta përballoni këtë sfidë me shpirt grup

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka falenderuar gjithë policët për angazhimin e tyre në luftën kundër koronavirusit.

27 raste vetëm sot/ Rama nxjerr videon: Kemi hyrë në zonën e zjarrit, armiku po synon të marrë më shumë jetë

Pasi sot u konfirmuan 27 raste të reja me covid19 në vend, kryeministri Edi Rama thotë se kemi hyrë në zonën e...

CoVid-19/ Shkon në 304 numri i të prekurve në vend

Shkon në 304 numri i të prekurve në vend nga koronavirusi. 27 raste të reja janë konfirmuar vetëm 24...

Forcat izraelite arrestojnë një ministër palestinez

Forcat izraelite kanë arrestuar Fadik el-Hedmi, ministrin e Punës të Kudsit, pranë Qeverisë palestineze. Nga Zyra e ministrit Hedmi...

Mjekët në situatë të jashtëzakonshme, duhet të shpëtojnë jetë njerëzish…

Mjekët janë në stres të jashtëzakonshëm në luftën kundër virusit Corona. Ata duhet të shpëtojnë jetë njerëzish. Por shpesh gjenden para dilemave...