Egjipt, gjykata konfirmon dënimin me 15 vjet burg për aktivistin Ahmed Douma

Mos i humb

Nuk i deklaroi në doganë, emigrantit i sekuestrohen 22 mijë paund në Rinas

Strukturat Doganore gjatë kontrollit të ushtruar në bashkëpunim me punonjësit e Policisë Kufitare, sekuestruan një shumë prej 22.000 Paund Cash, të cilat...

Trafik droge, vrasje e prostitucion, OFL iu çon ultimatumet 7 të dënuarve: Deklaroni burimet e pasurisë

Operacioni Forca e Ligjit vijon pa ndërprerë në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Tjetër bilanc tragjik në Kosovë, ndërrojnë jetë 13 pacientë me koronavirus, konfirmohen 245 raste të reja

Instituti Kombëtar i Kosovës ka njoftuar se brenda 24 orëve të fundit kanë vdekur 13 persona të infektuar me koronavirus.

Biden do ta pranojë virtualisht nominimin për president

Joe Biden ka anuluar planet për pranim të nominimit presidencial nga ana e demokratëve në Milluaki më vonë gjatë këtij muaji për...

Sipas agjencisë zyrtare të lajmeve (MENA), Gjykata Nakd ka aprovuar dënimin e aktivistit Ahmed Douma, i cili u akuzua për protestat të njohura në media si ngjarjet e kryeministrisë.

Sipas ligjit egjiptian, presidenti i vendit tani është autoriteti i vetëm për anulimin, lehtësimin ose faljen e vendimit në fjalë, i cili është mbyllur më për procedim të mëtejshëm.

Pasi Këshilli Ushtarak në Egjipt caktoi Kamal Ganzourin të formonte qeverinë në dhjetor të vitit 2011, ndodhën protesta dhe përçarje midis aktivistëve revolucionarë që kundërshtuan vendimin e forcave të sigurisë që ndërhynë në demonstrata. Pas kësaj, prokuroria përgatiti një aktakuzë kundër 269 personave për shkak të ngjarjeve të dhunshme para ndërtesës së kryeministrisë më 16 dhjetor 2011.

Douma, i cili u arrestua në dhjetor 2013, u dënua me tre vjet burg për kundërshtimin e “Ligjit të Protestës”, ndërsa Gjykata Supreme e kishte aprovuar vendimin.

Një proces tjetër gjyqësor u ngrit kundër Doumas me akuzën e “fyerjes së gjyqësorit”. Në këtë rast, gjykata e dënoi atë me tre vjet burg më 9 nëntor 2014. Megjithatë, Gjykata e Apelit e rrëzoi këtë vendim më 25 maj 2017.

Douma, i njohur si aktivist politik revolucionar, u arrestua 18 herë në total gjatë periudhës së presidentit të rrëzuar, Hosni Mubarak, dhe Këshillit Ushtarak, i cili qeverisi vendin për një vit e gjysmë pas Revolucionit të 25 Janarit.

Douma njihet gjithashtu si një aktivist politik liberal që ka marrë pjesë si anëtar themelues në pothuajse të gjitha lëvizjet opozitare të krijuara që nga viti 2004 në Egjipt.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...