Ekonomia franceze pritet të tkurret për 11% këtë vit nga Covid-19

Mos i humb

Basha: Shembjet selektive, favorizohen emra të njohur edhe për Europolin edhe për Interpolin

Kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me sipërmarrësit, operatorët turistikë dhe qytetarët në Velipojë ku ka dëgjuar shqetësimet e tyre.Basha ka...

Tërnava : Respektoni masat, hutbeja vetëm 10 minuta

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim eTërnava, ka filluar mbledhjen e radhës së Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës me...

Shqipëri : Janë regjistruar 45 raste të reja me covid-19 dhe 2 vdekje në 24 orët e fundit

Në përditësimin e sotëm, ku u bënë me dije rastet e reja të infektimeve në vend, ministria e Shëndetësisë konfirmoi se kanë...

Përmbytje ‘apokaliptike’ në Japoni, 14 viktima dhe dhjetra të zhdukur

14 viktima, dhjetra të zhdukur dhe mbi 75 mijë njerëz të evakuara. Është ky bilanci i përmbytjeve, shkaktuar nga...

Ekonomia franceze pritet të tkurret 11 për qind këtë vit, një shifër më e keqe se vlerësimet e mëparshme për një rënie prej tetë për qind, tha të martën ministri i Financave në Francë, Bruno Le Maire.

“Pasojat nga koronavirusi janë shumë të këqija”, tha Le Maire për mediumin francez RTL.

Franca ka lehtësuar masat e izolimit kundër pandemisë, duke lejuar hapjen e restoranteve, bareve si dhe bizneseve tjera.

Por në Paris, ku koronavirusi mbetet më aktiv se në pjesën tjetër të territorit të Francës, kafenetë, baret dhe restorantet do të kufizohen në ushtrimin e aktivitetit vetëm në hapësirat e jashtme.

“Francezët përsëri mund të jetojnë një jetë e cila është thuajse normale, tha kryeministri, francez, Edouard Philippe, javën e kaluar, ndërsa njoftoi për lehtësimin e masave.

Masat e izolimit në Francë u vendosën më 17 mars pasi filloi rritja e numrit të pacientëve me COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi.

Sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins, deri më tani në Francë janë regjistruar 189,348 të infektuar me koronavirus. Prej tyre 28,836 kanë vdekur.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...

Të shtëna në një qendër tregtare në Alabama, vdes fëmija 8 vjeç

Një djalë 8-vjeçar u vra gjatë një shkëmbimi zjarri në një qendër tregtare në Alabama, Riverchase Galleria. Tre persona...

Katari përshëndet marrëdhëniet strategjike me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Katarit, Mohamed bin Abdulrahman Al-Thani, ka përshëndetur marrëdhëniet strategjike të vendit të tij me Turqinë, (AA).