Ekonomisti australian: Nga telenovelat turke marrim edukatë

Mos i humb

PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas...

Kina njofton sanksione hakmarrëse për zyrtarët amerikanë mbi të drejtat e ujgurëve

Në një veprim hakmarrës, Kina njoftoi sanksione ndaj ligjvënësve amerikanë dhe një të dërguari për çështjen e të drejtave të ujgurëve në...

Shqipëri : Është rritur sërisht numri i të infektuarve , janë regjistruar 82 raste të reja në 24 orët e fundit .

Shqipëria ka pësuar një rritje të rasteve të reja duke regjistruar 82 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë njofton se...

Xhaçka: Ja sa para do iu shtohet në buxhetet familjare për Forcat e Armatosura.

Duke nisur nga muaji korrik, mijëra ushtarakë shqiptarë do të kenë çdo muaj në pagën e tyre, një shtesë prej 10 mijë...

Serialet me përmbajtje të ndryshme që janë xhiruar vitet e fundit në Turqi ashtu si në shumë vende të botës vazhdojnë të ndiqen me interes edhe nga australianët me prejardhje të ndryshme etnike.

Almir Colan, i cili emigroi në Australi në vitin 1996 pas Luftës së Bosnjës, është një nga ata që i ndjek familjarisht serialet turke si: “Zgjimi – Ertugrul” (Diriliş Ertuğrul), “Kryeqyteti – Abdylhamit” (Payitaht Abdülhamid), “Kut’ul-Amare (Mehmetçik Kut’ül-Amare) dhe dokumentarin “Alija”, i xhiruar për nder të Alija Izetbegoviçit, presidenti i ndjerë i Bosnjë-Hercegovinës.

Colan, një baba 43-vjeçar i 5 fëmijëve, zotëron një diplomë master për Administrim Biznesi nga Universiteti “Deakin” në Melburn dhe një diplomë master për Sistemin Bankar dhe Financimin Islamik” nga Universiteti “La Trobe”.

Nga këto telenovela ne kemi mësuar shumë gjëra,- thotë Colan dhe shton:

“Mësoni se si njerëzit flasin nga zemra kur takohen me dikë, madje se si flasin për gjyshet e gjyshërit, se si u puthin atyre duart; se sa të gatshëm dhe të pasionuar janë ata për të bërë gjëra të mëdha jo për veten e tyre, por për drejtësinë. Kemi nevojë të shikojmë se si e ngrenë zërin për drejtësinë. Kjo është një gjë që nuk mund ta mësoni nga librat, duhet ta shikoni. Atje ekziston një edukatë e mirë”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në...

Me më shumë se 13 milion të infektuar në të gjithë botën, Amerika po mbyllet përsëri

Numri i rasteve të raportuara të infeksionit me koronavirus në botë tejkaloi 13 milion. Në vetëm pesë ditë, nga 8 korriku deri...

Në Rusi regjistrohen mbi 746 mijë raste infeksioni dhe më shumë se 11700 viktima Covid

Numri i rasteve me koronavirus deri më tani në Rusi është rritur në 746.369 ndërsa ai i të vdekurve në 11.770.

Iran, 199 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Me 199 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 13.410 numri...

Kinë: Në ashensor gruaja pa simptoma Covid infekton 71 persona në 60 sekonda

Një grua asimptomatike në ashensor arriti të infektonte rreth shtatëdhjetë njerëz. Gruaja ishte kthyer nga Shtetet e Bashkuara dhe...