Ëmbëlsirë kreshmore: E shijshme, e butë dhe e parezistueshme!

Mos i humb

Erdogan nuk tërhiqet, anijet turke shkojnë të armatosura në Egje

Presidenti turk Rexhp Taip Erdogan duket se nuk ka ndërmend të tërhiqet nga pretendimet e tij në Egje, duke planifikuar rikthimin në...

Infermieri shqiptar i vjedh kartën e bankomatit pacienti që humbi jetën nga COVID-19

Një infermier shqiptar  në Itali është arrestuar nga policia, pasi akuzohet se i ka vjedhur kartën e bankomatit një pacienti që humbi...

Gjyqtari i shkarkuar nga Vettingu reagon me vargjet e Kipling: Në mundesh të ruash arsyen

Gjyqtari Aleks Nikolli i cili ngeci në rrjetën e vettingut dhe u shkarkua sot nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka zgjedhur...

Gjermania regjistron numër rekord të prekurish që nga maji

Gjermania regjistroi sot numrin e saj më të lartë të infeksioneve të reja me koronavirus për një periudhë tremujore, tha instituti qeveritar...

Ëmbëlsirë kreshmore: E shijshme, e butë dhe e parezistueshme!

Përbërësit:

▪ 2 filxhanë miell,
▪ 2 filxhanë grizë,
▪ 1 filxhan sheqer,
▪ 1 qese e vogël pluhur për ëmbëlsira,
▪ sheqer pluhur për t’ia hedhur sipër.

Për fill:

▪ 1,5 kg molla të grira në grirëse (rende),
▪ 1 filxhan sheqer,
▪ 1 lugë e vogël kafeje kanellë,
▪ një kore limoni e grirë në rende,
▪ 1 sheqer vaniljeje.

Përgatitja:

Më parë duhet bërë fillin duke bluar mollët në rende, i shtohet sheqer, sheqer vaniljeje, kanella dhe korja e limonit. Të gjitha përzieni dhe lini anash.

Në një enë qitni miellin, grizin, sheqerin dhe pluhurin për ëmbëlsira dhe që të gjitha përzieni me garuzhdë. Nga kjo përbërje nxirrni një filxhan përbërjeje pluhur.

Në enën e thatë të palyer qitni gjysmën e masës e cila ka mbetur në enë. Rriheni me duar që të bashkohet. Sipër saj qitni gjysmën e fillit. Në të derdhni masën e mbetur nga ena dhe rrafshojeni.

Sipër sërish qitni gjysmën tjetër të fillit. Në fund, masën nga filxhani qiteni sipër dhe mbulojeni fillin dhe lëreni të qëndrojë 10 minuta.

Piqeni 40 minuta në 200 gradë celsius. Kur të piqet, qitni sheqerin pluhur, mbulojeni me leckë dhe lëreni për të nesërmen, në mënyrë që mollët të lirojnë lëngun dhe brumi të zbutet dhe të lidhet me fillin./Telegrafi/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Presidenti i Filipineve ofron të injektohet me vaksinën ruse kundër COVID-19

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar që të jetë personi i parë që injektohet me vaksinën e Rusisë kundër koronavirusit të...

Tre tanke izraelite shkelin kufirin libanez

Tre tanke izraelite kaluan gardhin teknik që ndan Libanin nga Izraeli, transmeton (AA). Agjencia zyrtare libaneze e lajmeve raportoi...

Mbi 2.000 të arrestuar në ditën e dytë të protestave në Bjellorusi

Zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme të Bjellorusisë, Olga Çemodanova, njoftoi se janë arrestuar mbi 2.000 persona në ditën e dytë të protestave...

BE thirrje për dialog në Mesdheun Lindor

Zëdhënësi i Komisionit të Bashkimit Evropian (BE) Peter Stano, theksoi se është e nevojshme të ketë sjellje që përputhen me fqinjësinë e...

Maqedoni e Veriut, shkon në mbi 12.000 numri i rasteve me COVID-19

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 141 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...