Ëmbëlsirë kreshmore: E shijshme, e butë dhe e parezistueshme!

Mos i humb

Rregullat e reja, për të vizituar Koloseun në Romë

Pas 84 ditësh mbyllje nga emergjenca Covid , hap dyert vendi simbol i kulturës italiane dhe botërore, vendi i shpirtit e i...

Shqipëria hap kufijtë, punëtorët sezonale fluks drejt Malit të Zi e Greqisë

Ky 1 qershor shënoi nisjen e hapjes së Shqipërisë me botën pas izolimit për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Kurti qeverisë së re: “Qeveri koti”, nuk do ta bëjë pranim-dorëzimin e detyrës tek një njeri që e kam shkarkuar

“Katër muaj qeverisje e mirë”, e ka quajtur videon ish-kryeministri Albin Kurti me anë të së cilës ka paralajmëruar se nga nesër...

Meta kthen në Kuvend ligjin ‘për shërbimet e pagesave’: I mirëpritur por përcaktoni qartë kriteret e licencimit

Presidenti i Republikës Ilir Meta dekreton kthimin për rishqyrtim në Kuvend të ligjit nr. 55/2020 “Për shërbimet e pagesave”. Kreu i Shtetit...

Përbërësit:

▪ 2 filxhanë miell,
▪ 2 filxhanë grizë,
▪ 1 filxhan sheqer,
▪ 1 qese e vogël pluhur për ëmbëlsira,
▪ sheqer pluhur për t’ia hedhur sipër.

Për fill:

▪ 1,5 kg molla të grira në grirëse (rende),
▪ 1 filxhan sheqer,
▪ 1 lugë e vogël kafeje kanellë,
▪ një kore limoni e grirë në rende,
▪ 1 sheqer vaniljeje.

Përgatitja:

Më parë duhet bërë fillin duke bluar mollët në rende, i shtohet sheqer, sheqer vaniljeje, kanella dhe korja e limonit. Të gjitha përzieni dhe lini anash.

Në një enë qitni miellin, grizin, sheqerin dhe pluhurin për ëmbëlsira dhe që të gjitha përzieni me garuzhdë. Nga kjo përbërje nxirrni një filxhan përbërjeje pluhur.

Në enën e thatë të palyer qitni gjysmën e masës e cila ka mbetur në enë. Rriheni me duar që të bashkohet. Sipër saj qitni gjysmën e fillit. Në të derdhni masën e mbetur nga ena dhe rrafshojeni.

Sipër sërish qitni gjysmën tjetër të fillit. Në fund, masën nga filxhani qiteni sipër dhe mbulojeni fillin dhe lëreni të qëndrojë 10 minuta.

Piqeni 40 minuta në 200 gradë celsius. Kur të piqet, qitni sheqerin pluhur, mbulojeni me leckë dhe lëreni për të nesërmen, në mënyrë që mollët të lirojnë lëngun dhe brumi të zbutet dhe të lidhet me fillin, transmeton Telegrafi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Studiuesit thonë se infeksioni i Covid u eksportua nga Europa për në New York

Rastet e para me Covid-19 në Nju-Jork e kanë origjinën në Europë. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga Shkolla...

Zvicër : Nga 6 qershori, floktoret do të punojnë me kapacitet të plotë

Nga 6 qershori, lokalet e parukerisë në Zvicër mund të përdorin përsëri kapacitetin e tyre të plotë. Sigurisht,...

Hoti në mbledhjen e parë të qeverisë: Do t’i kthehemi punës e jo retorikës

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mbajtur mbledhjen e parë me kabinetin e ri qeveritar. Në fjalën e tij...

Zvicër: Të huajt në Bazel fitojnë të drejtën për t`u zgjedhur

Kantoni Basel-stadt është kantoni i parë në Zvicër, ku të huajt do të kenë jo vetëm të drejtën për të votuar por...

Ambasada amerikane jep detaje për Fondin 5.5 milionë dollarë për Shqipërinë

5.5 milionë dollarë, për ngritjen e Akademisë Amerikano-Shqiptare të Transparencës (USATA) i janë dhënë Shqipërisë nga SHBA. Ambasada e...