Ëmbëlsirë me Sherbet Çokollate – Delikate në Shije dhe Aromë

Mos i humb

Greqia mbështet Kosovën për liberalizimin e vizave me BE

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla ka marrë mbështetjen e homologut grek, Nikos Dendias për liberalizimin e vizave.

Jeni prekur nga pandemia? Rama prezanton programin e nxitjes së punësimit dhe premton: Paga minimale do bëhet 30 mijë lekë. Taksa progresive

Kryeministri i vendit, Edi Rama prezantoi sot planin e nxitjes së punësimit në mbështetje të atyre që kanë mbetur të papunë gjatë...

Piktura e Botticelli-t pritet të dalë në ankand për 80 milion dollarë

Një pikturë e shekullit të 15-të nga piktori Sandro Botticelli pritet të shitet për më shumë se 80 milion dollarë. Besohet se...

Shqipëria pjesë e COVAX, Manastirliu: Të angazhuar për të patur vaksinën e sigurtë anti-covid

Qeveria Shqiptare ka marrë vendimin për t’u angazhuar financiarisht nëpërmjet mekanizmit COVAX, për të patur vaksinën e sigurt anti-covid. Në një takim...

Ëmbëlsirat gjithmonë janë perfekte dhe na shijojnë shumë.

Edhe pse mjekët këshillojnë që të konsumohen në sasi të vogla, kjo nuk do të thotë që nuk mund të kënaqemi me delikatesën e tyre.

AgroWeb.org ju tregon sot një ëmbëlsirë e cila vërtetë duhet të shijohet në porcione të vogla pasi është pak e rëndë.

Bëhet fjalë për një kek të pasur në shije dhe aromë kakaoje i zhytur në sherbet me çokollatë.

Kjo ëmbëlsirë është vërtet fantastike nëse keni ndonjë gëzim familjar apo festë ditëlindjeje.

PËRBËRËSIT

4 vezë

1 filxhan çaji sheqer

1 filxhan çaji qumësht

1 filxhan çaji vaj ulliri

3 filxhanë çaji me miell

5 lugë gjelle kakao

1 pako pluhur pjekës

SHERBETI

3 gota ujë

2 gota sheqer

200 gr çokollatë,

Lëkurë limoni

PËRGATITJA

Thyeni vezët në një tas dhe rrihini me mikserin bashkë me një filxhan sheqer.

Kur masa të jetë bërë kremoze dhe me ngjyrë të verdhë të hapur, AgroWeb.org ju këshillon që të shtoni qumështin dhe vajin e ullirit.

Ndërkohë në një tas tjetër përzieni miellin me kakaon dhe pluhurin pjekës të ëmbëlsirave.

Kur të siguroheni që sheqeri është tretur plotësisht, hidhni miellin me kakao dhe fryrësin tek tasi ku keni rrahur përbërësit e lëngshëm.

Vazhdoni ta përzieni me rrahësen e vezëve masën derisa përbërësit të lidhen dhe të formojnë brumin e ëmbëlsirës.

Këtë brum kalojeni në një tavë të cilën e keni lyer me pak vaj dhe spërkatur lehtë me miell.

AgroWeb.org ju këshillon që për të patur një pjekje sa më të mirë dhe të njëtrajtshme, brumin duhet ta përhapni sa më barabartë në tavë.

Futeni tavën në furrë të ngrohur në 170 gradë dhe piqeni për 40 minuta.

Për të parë nëse ëmbëlsira është pjekur, shpojeni atë në mes me një thikë dhe shikoni nëse sipërfaqja e saj është e pastër atëherë gjithçka është gati.

Ndërkohë që ëmbëlsirën e lini të ftohet, përgatisni sherbetin.

Në një tenxhere përzieni ujin dhe sheqerin dhe vendoseni në zjarr që të ziejë.

Pas 10 minutash që sherbet valon, shtoni lëkurën e një limoni të prerë në formën e një fletë të hollë.

Në 5 minutat e fundit të zierjes së sherbetit shtoni edhe çokollatën.

Në këtë hap duhet ta përzieni mirë masën në mënyrë që çokollata të mos ngjitet në fundin e tenxheres.

AgroWeb.org ju këshillon që ëmbëlsirën ta prisni në format që dëshironi dhe të hidhni kështu sherbetin e përgatitur.

Mbulojeni tavën me një kapak apo pecetë dhe lëreni që të përthithë sherbetin për 1 orë.

Më pas futeni në frigorifer para se ta shërbeni dhe shijojeni me të dashurit tuaj.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Një ekip i studiuesve të sigurisë IT nga ThreatFabric kanë zbuluar një lloj të ri malware Android që vjen me një gamë...