Epidemia në rënie? Ulet numri i rasteve me koronavirus, ç’thonë ekspertët

Mos i humb

Jemen, rebelët Houthi mirëpresin thirrjen e OKB-së për armëpushim

Rebelët Houthi në Jemen sot kanë përshëndetur thirrjen e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, për armëpushim humanitar në të gjithë...

Fëmijët e Jemenit paguajnë koston më të madhe të konfliktit

Konflikti gjashtë vjeçar në Jemen ka pasur një ndikim shkatërrues te fëmijët në atë vend, duke i shtyrë disa prej tyre në...

Rama: Nga Stambolli ngarkohen armët e mbrojtjes së jetës së pacientëve

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se nga Turqia janë duke u përgatitur mjetet të cilat do t'i vihen...

Kompanitë turke të mbrojtjes mbështesin ventilatorin mjekësor vendas

Kompanitë turke të mbrojtjes mbështesin prodhimin vendas të ventilatorëve mjekësorë të cilët janë vendimtare në trajtimin e COVID-19. Me...

Mëngjesin e sotëm, Kina raportoi një numër më të ulët të rasteve të reja të koronavirusit, që nga fundi i janarit.

Tregjet globale shënuan rritje pas këtij informacioni, por ekspertë të tjerë ndërkombëtarë janë të alarmuar për përhapjen e virusit, i cili ka vrarë më shumë se 1.100 njerëz. Këshilltari kryesor mjekësor i Kinës, Zhong Nanshan, tha se numri i rasteve të reja po bie në disa provinca.

“Shpresoj se ky shpërthim i virusit mund të përfundojë diku në muajin prill”, tha Zhong.

I pyetur në lidhje me parashikimin e Zhong, drejtori kryesor mjekësor i Australisë, Brendan Murphy, tha se “është shumë e parakohshme të thuhet kjo”.

Numri i të infektuarve në Kinë kanë arritur në 44,653, thanë zyrtarët shëndetësorë, përfshirë 2,015 raste të reja të konfirmuara të martën. Ky është numri më i ulët ditor i rasteve të reja që nga 30 janari.

Ndërsa zyrtarët kinezë thanë se situata ishte nën kontroll, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) paralajmëroi se epidemia paraqet një kërcënim global potencialisht më të keq se terrorizmi. Bota duhet të “zgjohet dhe ta konsiderojë këtë virus si armikun publik numër një”, tha shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke shtuar se vaksina e pare kundër virusit do të mund të jetë në dispozicion pas 18 muajsh.

Qindra raste janë raportuar në dhjetëra vende dhe territore të botës, përfshirë një vdekje në Hong Kong dhe një tjetër në Filipine. Rasti më kritik jashtë Kinës është në anije të lundrimi, e cila është vënë në karantinë në portin e Japonisë, Yokohama, me rreth 3.700 njerëz në bord.

Zyrtarët japonezë thanë se 39 persona të tjerë kanë dalë pozitiv në testin e virusit, duke e çuar numrin e të infektuarve në anije në 175./ REL

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...