Era e keqe e gojës paralajmëron këto sëmundje

Mos i humb

“Maqedonia e Veriut është e gatshme të fillojë negociatat me BE-në”

Kryeministri teknik i Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski, theksoi se në takimin e sotëm me kryetarin e grupit parlamentar “Renew Europe”, Dacian...

Dyshohej se janë prekur nga koronavirusi, dalin rezultatet për dy kosovarët që ishin shtrirë në QKUK

Dyshohej se janë prekur nga koronavirusi, IKSHP tregon rezultatet e analizave për dy persona Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

AirPods Pro Lite, kufjet me çmim të lirë nga Apple, mund të lansohen në mes të vitit

Analisti i njohur Ming-Chi Kuo, parashikoi kohët e fundit që Apple ka rreshtuar një iPhone të ri të lirë, modelin e ri...

Washington Post: Rusia ndërhyn ndaj zgjedhjeve në SHBA, mbështet Sanders

Pretendohet se Rusia ka ndërhyrë ndaj zgjedhjeve për të ndihmuar kandidatin Bernie Sanders i cili kandidon për Partinë Demokratike në garën për...

 

 

Është normale që në disa momente goja juaj të mbajë ere të keqe, por nëse ky problem bëhet kronik atëherë duhet gjetur edhe arsyeja pse ndodh kjo.

Është normale që në disa momente goja juaj të mbaje ere të keqe, por nëse ky problem bëhet kronik atëherë duhet gjetur edhe arsyeja.

  1. Nuk kujdeseni aq sa duhet për dhëmbet

Në 85% të rasteve, era e keqe e gojës vjen për shkaqe dentare. Kujdes!

  1. Nuk pini ujë aq sa duhet

Nga dehidratimi prodhohet më pak pështymë dhe goja nuk pastrohet si duhet nga qelizat e vdekura.

  1. Jeni alergjike

Personat alergjikë, të cilët mund ta kenë hundën e zënë zakonisht marrin frymë me gojë. Kjo shkakton tharjen e kavitetit bukal.

  1. Ushqeheni me produktet e gabuara

E dimë që hudhra apo qepa mbajnë erë të keqe, por ato nuk janë të vetmet. Produktet e qumështit apo edhe ato që përmbajnë shumë lucide mund të sjellin erë të keqe të gojës.

  1. Vuani nga sinusi

Sinoziti është një lloj infeksioni i cili mund të sjelle edhe ai erën e keqe të gojës.

  1. Keni djegie stomaku

Nëse ju djeg stomaku atëherë në goje vijnë here pas herë acide. Kjo shkakton erë të pakëndshme.

  1. Keni probleme me shëndetin

Në raste të rralla, era e keqe e gojës mund të jetë simptome për ndonjë sëmundje të rënde si kanceri i hundës, i veshëve, i qafës apo i gojës.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Arrat mund ta përmirësojnë kujtesën

Ngrënia e arrave mund ta përmirësojë performancën në testet e funksioneve kognitive, duke i përfshirë testet për kujtesën, përqendrimin dhe shpejtësinë e...

Një truk i cili ju garanton krepa më të buta

Falë këtij truku, gjithmonë do të gatuani krepa të shijshme! Nga receta standarde dallohet vetëm në mënyrën e shtimit...

LG V60 ThinQ 5G lansohet zyrtarisht me ekran të dyfishtë

LG kanë qenë të qëndrueshëm në shtytjen e aksesorit Dual Screen për mjaft kohë, pasi prodhuesi Korean nuk ka ende pajisje të...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike: Në Kosovë nuk ka koronavirus

Nga data tetë e këtij muaji deri më sot, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën rRT-PCR, janë testuar gjithsej...

Thaçi takohet me Pompeon, ja çfarë u bisedua

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur në Departamentin Amerikan nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo. Thaci ka treguar...