Erdogan: Askush nuk mund t’i japë Turqisë leksion mbi demokracinë

Mos i humb

PD: Të anulohet procedura. T’i përdorë lekët për shëndetësinë

Nga selia e PD-së, Enkelejd Alibeaj denoncoi një vendim që sipas tij ka ndërmarrë qeveria shqiptare në një kohë që vendi po...

Si do të lëvizin këmbësorët në zonat urbane, nga data 30 mars? Policia jep sqarime

Në zbatim të masave kufizuese të shpallura për parandalimin e përhapjes së COVID-19, gjatë periudhës së kufizimeve të lëvizjes së shtetasve në...

28 të infektuar me COVID-19 vetëm sot, në gjithë Shqipërinë 174 raste

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/639062776892121/ Të prekurit me koronavirus në vendin tonë janë në rritje. Këtë e dëshmojnë edhe të dhënat e...

Në Kroaci edhe 56 persona me koronavirus

Që nga dita e djeshme në ora 16:00 pasdite, në Republikën e Kroacisë 56 pacientë të rinj janë konfirmuar me COVID-19, i...

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se askush më nuk mund t’i japë leksion vendit të tij në lidhje me demokracinë, të drejtat e njeriut dhe liritë.

“Askush nuk mund t’i japë leksion vendin tonë për demokracinë, të drejtat e njeriut dhe liritë”, tha Erdogan në një evenimet të titulluar “Qytetërimi i Njerëzimit” në Ankara.

Komentet e presidentit turk erdhën në 70-vjetorin e miratimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut.

Erdogan tha se qëndrimi kundër tentativës për grusht shteti në vitin 2016 dhe vëllazëria që Turqia shfaq për miliona refugjatë janë të mjaftueshme për të mos i atribuuar Turqisë epitete negative për të drejtat e njeriut dhe demokracinë.

“Prej tani, Turqia nuk është aspak vendi ku mund të gjeni probleme në lidhje me demokracinë dhe të drejtat e njeriut”, tha ai.

Erdoğan deklaroi se personat që pretendonin se mbështesnin të drejtat e njeriut gjatë protestave Gezi në Turqi, janë “të verbër, të shurdhër dhe memecë” kur bëhet fjalë për protestat e fundit në Paris.

Në verën e vitit 2013, demonstratat relativisht të vogla në Gezi Park të Stambollit u rritën në një valë mbarëkombëtare të protestave kundër qeverisë, duke shkaktuar vdekjen e tetë protestuesve dhe një oficeri të policisë.

“Ju i vutë zjarrin botës gjatë protestave të Gezi, pse? Pasi bëhej fjalë për Turqinë. Publikojini të njëjtat tani”, tha Erdogan, duke i bërë thirrje botës për të transmetuar pamjet e protestave të Parisit.

Që nga 17 nëntori, mijëra protestues mblidhen në qytetet e mëdha franceze, duke përfshirë kryeqytetin Paris, për të protestuar ndaj rritjes kontroverse të çmimeve të karburantit nga ana e presidentit Emmanuel Macron dhe përkeqësimit të gjendjes ekonomike.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...