Erdogan ka vendosur: Ish bazilika ‘Sophia e Shenjtë’ do kthehet në xhami! Rriten përplasjet me Athinën zyrtare

Mos i humb

PS i përgjigjet opozitës: Kodin e ri Zgjedhor e votojmë më 23 korrik

Maxhoranca i përgjigjet opozitës për çështjen e marrëveshjes për Kodin Zgjedhor. Burime në mbledhjen e grupit të Partisë Socialiste...

S’jepen as këtë javë 170 euro për kosovarët, vazhdon zvarritja e procesit

170 eurot që janë premtuar nga Qeveria e kaluar për dy muaj për t’iu dal në ndihmë sektorit privat për shkak të...

Presidenti Thaçi edhe sot vazhdon intervistimin në Hagë

Presidenti i vendit Hashim Thaçi edhe gjatë ditës së sotme do të intervistohet nga Zyra e Prokurorisë së Specializuar në Hagë.

SHBA, 5,4 milionë njerëz humbën sigurimin shëndetësor gjatë pandemisë COVID-19

Në SHBA, 5,4 milionë njerëz kanë humbur sigurimin shëndetësor gjatë pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton (AA).

Në pak ditë dyert e Ayasofya, muzeu dikur bazilika e lashtë e Santa Sofisë, do të rihapet për turistët. Turqia, si vendet e tjera, gjithashtu do të rifillojnë fluturimet dhe kontaktet me botën e jashtme dhe do të jenë gati për të filluar sezonin e verës.

Vendi i shenjtë i mëparshëm ka qenë gjithmonë një nga ndalesat për udhëtarët që prekin qytetin e Stambollit në Bosfor.

Por dhjetëra mijëra vizitorët nuk do të munden ta vizitojnë më pasi presidenti turk Erdogan ka vendosur ta kthejë përsëri në xhami. Qëllimi është që të kthehet në një vend adhurimi islam, siç kishte qenë deri në vitin 1935.

Vatikani nuk ka mbajtur ende asnjë pozicion zyrtar por shumë kritika kanë ardhur kryesisht nga Athina, qeveria e së cilës ka përcaktuar si “të papranueshme përdorimin e një siti të destinuar për kulte të tjera”. Përgjigja e Erdoganit nuk vonoi shumë:

“Në Athinë nuk ka mbetur as një xhami, ndryshe nga Stambolli, ku shumë kisha janë gjithmonë aktive. Qeveria Greke nuk ka asnjë legjitimitet për të administruar Turqinë dhe duhet të shmang polemikat e panevojshme. Nëse ata vazhdojnë të tejkalojnë kufirin, ne do të dimë si t’i përgjigjemi “.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosova dhe Serbia vazhdojnë dialogun në Bruksel

Në Bruksel vazhdon sot dialogu midis Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve. Është ky takimi i parë i...

India shënon rritje rekorde të rasteve me COVID-19 brenda një dite

India sot ka raportuar 32.695 raste të reja me COVID-19, rritja më e lartë brenda një dite deri më tani, tha Ministria...

Kosovë : ​Takimi Hoti-Vuçiq në ora 16:00

Vazhdimi i dialogut në Bruksel mes kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është paraparë të fillojë sot...

SPAK dërgon emrat e 8 ‘të fortëve’ të botës së krimit për ‘burgun e egër’

Mbërrijnë në Ministrinë e Drejtësisë emrat e 8 personave të botës së krimit, për të cilët është kërkuar të vuajnë dënimin në...

Greqia shtyn hapjen e kufijve me Shqipërinë deri më 31 korrik

Për të disatën herë Greqia shtyn afatin e mbylljes së kufijve me Shqipërinë. Kështu,deri në 31 korrik,në territorin grek,nuk...