Erdogan mallkon ata që e përdorin fjalën ‘Islam’ si epitet për të përshkruar terrorizmin

Mos i humb

Bulqizë katër mësues me covid-19 , pritet pezullimi i mësimit

Vijon të zgjerohet harta e infektimit nga Covid-19. Mësohet se ditën e sotme, në Bulqizë kanë rezultur pozitivë katër...

Zjarr në kodrën e Krastës, përfshihet nga flakët pylli me pisha

Një zjarr ka rënë në kodrën e Krastës në lindje të Elbasanit dhe është përfshirë nga flakët pylli me pisha.

Fillon punën Ambasada shqiptare në Athinë, pas prekjes së një punonjësi me COVID

Ambasada shqiptare në Athinë është hapur ditën e sotme pas mbas dezinfektimit dhe marrjen e masave shtesë për përhapjen e Covid-19.

UBS dhe Credit Suisse mund të bashkohen

Dy bankat kryesore zvicerane, UBS dhe Credit Suisse, mund të bashkohen. Plani do të jetë që të njoftohet zyrtarisht...

Pas Samitit të NATO-s në Londër Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) pati një takim me qytetarët turq dhe komunitetin mysliman që jeton në Angli.

“Përmes jush po ju dërgoj prej këtu përshëndetjet e mia të vuajturve të Azisë, Afrikës, Turkistanit, Kashmirit, Jemenit, Libisë e Sirisë, zemrat e të cilëve rrahin bashkë me tonat. Gjithashtu u përcjell përshëndetjet e mia vëllezërve palestinezë, të cilët vazhdojnë t’i dalin për zot Jerusalemit, Qabesë tonë të parë”,- u shpreh Presidenti Erdoan në fjalën që mbajti këtu.

Turqia është në duar të sigurta; në të mbretëron paqja dhe qetësia,- theksori Erdoan dhe shtoi: “Aktualisht, Turqia është shumë më e fortë se sa 17 vjet më parë. Sot ajo nuk është vendi që përdoret në çdo skenar, por një vend që e ndërton vetë lojën në rajonin e saj dhe i shkatërron skenarët. Aktualisht, ky nuk është një vend që shtrin duart për të marrë disa miliarda dollarë [borxh], por është një shtet bujar që ofron sasinë më të madhe të ndihmave humanitare në botë në raport me të ardhurat e saj kombëtare. Ekonomia turke është rritur 3,5 herë në krahasim me 2002, dhe të ardhurat kombëtare për frymë janë rritur nga 3.500 dollarë në 9.700 dollarë; kemi një Turqi që çdo vit thyen rekorde në eksport. Sot kemi një Turqi, e cila e ka përfunduar ndërtimin e infrastrukturës së saj të transportit me rrugët e saj, urat, linjat e trenave me shpejtësi të lartë, tunelet, kryqëzimet, viaduktet, aeroportet, të cilat janë ndër tre aeroportet më të mëdha ajrore në botë, dhe ‘gjerdanët’ e rinj të transportit që lidhin Azinë me Evropën. Sot kemi një Turqi me një flotë të fuqishme që mbron të drejtat e saj në Egje, detin e Zi dhe Mesdheun Lindor. Kjo është pra Turqia, e cila ka hapur krahët e saj dhe mirëpret më shumë se 4 milion refugjatë”.

Kreu i shtetit turk kujtoi se emri i Islamit vjen nga fjala arabe “silm”, që do të thotë “paqe”.

Islami është feja e paqes. Ju nuk mund të bëni paralele midis fesë sonë – fesë së paqes- dhe nuk mund ta vendosni Islamin si epitet pranë terrorizmit. Dhe unë i mallkoj ata që e përdorin këtë frazë, të mos më gjykojnë aspak. Ata duhen pyetur: «Kush i vrau 51 myslimanët në Zelandën e Re ndërsa ishin duke falur namazin?» Vrasësi ishte një i krishterë. A e quajtëm ne atë ‘terrorist i krishterë’? A e kemi përdorur ne një shprehje të tillë? Nuk e kemi përdorur dhe nuk do ta bëjmë këtë. Pse? Sepse feja jonë – Islami – nuk na lejon që ta bëjmë një diçka të tillë. Le të flasim së pari për mënyrën e pajtimit të marrëdhënieve midis feve tona. Fatkeqësisht, për momentin, disa liderë të paedukatë të vendeve të respektuara ende e përdorin shprehjen “terror islamik”. Kjo është e papranueshme. Ne nuk mund ta pranojmë këtë. Ne vazhdimisht kemi thënë dhe e themi gjatë takimeve bilaterale: “Mos i përdorni këto shprehje. Pasi na lëndoni duke e bërë këtë”, tha Presidenti Erdoan.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Maskat transparente dhe ato me valvule, të rrezikshme për përhapjen e coronavirusit

Njerëzit që mbajnë maska plastike në fytyrë, ose edhe ato që janë të pajisura edhe me një valvul, mund të shpërndajnë spërkla...

Danimarka shtrin kufizimet antiCOVID-19 në të gjithë vendin! Rekord infeksionesh në Holandë

Danimarka do të shtrijë kufizimet antiCOVID-19, tashmë të vendosura në zonën e Kopenhagës, në të gjithë vendin dhe do të vendosë masa...

Vazhdon të rritet bilanci i viktimave nga COVID-19 në Indi, Brazil dhe Meksikë

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në 24 orët e fundit në Indi janë shënuar 1.247 vdekje, në Brazil 858, ndërsa...

Kryevirologu amerikan gati të vërë bast: Vaksina e sigurt në nëntor, por nuk përjashtohet edhe në tetor

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci është gati të vërë bast për një vaksinë efektive që do të jetë gati në nëntor ose dhjetor...

Facebook akuzohet se “po i vëzhgon” përdoruesit e Instagram-it përmes kamerave

Facebook Inc. përsëri po paditet për gjoja spiunim në përdoruesit e Instagram, këtë herë përmes përdorimit të paautorizuar të kamerave të tyre...