Erdoğan me video-mesazh do të marrë pjesë në programin përkujtimor të Gjenocidit të Srebrenicës

Mos i humb

Krujë: Dogji furrën për prodhimit e gëlqeres, procedohet penalisht 49-vjeçari

Një 49 vjeçar, banues në fshatin Burizanë, Krujë është proceduar penalisht për për veprën penale “Ndotja e ajrit”. Policia...

Meta : Koha që shqiptarët të marrin në zotërim vendin dhe fatet e tyre!

Presidenti Ilir Meta publikon pamjet rrëqethëse të 19 viteve më parë, kur rreth 20 mijë shqiptarë u nisën drejt Italisë me shpresë...

Ekip ushtarak-mjekësor nga Italia do të dërgohet në Kosovë në luftën kundër COVID-19

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla, ka biseduar përmes telefonit me ministrin e Jashtëm italian, Luigi...

Shqipëri : Është rritur sërisht numri i të prekurve nga covid-19 , janë regjistruar 140 raste të reja dhe 5 humbje jete gjatë 24...

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/221386222544531 Ministria e Shëndetësisë informoi sot se janë 140 raste të reja me koronavirus në vend dhe 5...

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan, me anë të një video-mesazhi do të marrë pjesë në programin përkujtimor me rastin e 25 vjetorit të Gjenocidit të Srebrenicës në Bosnjë Hercegovinë, më 11 korrik të shtunën.

Ambasadori i Turqisë në Sarajevë, Haldun Koç, në deklaratën për AA tregoi se programi përkujtimor i këtij viti për masakrimin e mbi 8.000 civilëve boshnjakë nga ushtarët serb në Gjenocidin e Srebrenicës do të zhvillohet me pjesëmarrje të ulët për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19).

Ai rikujtoi se Erdoğan vitin e kaluar ka marrë pjesë në programin e dërgimit të viktimave të gjenocidit nga Sarajeva në Potoçari. “Këtë vit Presidenti Erdoğan dërgoi video mesazh. Do ta shikojmë 11 korrik në Varrezat në Potoçari”, tha ai.

Koç theksoi se drama njerëzore e ndodhur në Srebrenicë nuk duhet harruar dhe të nxjerret mësim nga gjërat që kanë ndodhur. “Stabiliteti, uniteti dhe integriteti i Bosnjë Hercegovinës në Ballkan ka rëndësi parësore. Elementi kryesor i politikës sonë në periudhën pas luftës gjithmonë ka qenë stabiliteti politik dhe zhvillimi ekonomik i Bosnjë Hercegovinës”, u shpreh ambasadori turk.

Ai më tej theksoi se Turqia gjithmonë është miku më i sinqertë i Bosnjë Hercegovinës.

Për shkak të COVID-19 ceremonia përkujtimore këtë vit do të zhvillohet me pjesëmarrje të kufizuar, ndërsa do të transmetohen video-mesazhet e krerëve shtetëror dhe qeveritarë.

– Çfarë ndodhi në Srebrenicë?

Më shumë se 8.000 meshkuj muslimanë boshnjakë u vranë pasi forcat serbe sulmuan “zonën e sigurtë” të Srebrenicës në korrik të vitit 1995, pavarësisht pranisë së trupave holandeze të ngarkuara për të vepruar si paqeruajtës ndërkombëtarë.

Srebrenica u rrethua nga forcat serbe që po përpiqeshin të pushtonin territore nga muslimanët dhe kroatët boshnjakë për të formuar shtetin e tyre.

Këshilli i Sigurimit të OKB-së kishte shpallur Srebrenicën si “zonë të sigurtë” në pranverën e vitit 1993. Megjithatë, trupat serbe të udhëhequra nga gjenerali Ratko Mlladiç, kaluan në zonën e OKB-së.

Trupat holandeze nuk arritën të ndërmerrnin masa kur forcat serbe pushtuan zonën dhe vranë 2.000 meshkuj vetëm më 11 korrik. Rreth 15.000 persona të tjerë ikën nga Srebrenica në malet përreth, por trupat serbe vranë 6.000 prej tyre në pyje.

Në ceremoninë e këtij viti do të varrosen edhe 8 viktima të identifikuara.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zvicra dhuron 4 milionë CHF për të mbështetur libanezët në Bejrut

Zvicra ka premtuar të paktën 4 milionë CHF (4,4 milionë dollarë) në ndihmë të drejtpërdrejtë për popullatën libaneze pas një shpërthimi në...

Tentoi të kalonte drogë drejt Italisë, ekstradohet në Shqipëri 44-vjecari

Falë bashkëpunimit mes Interpol Tiranës dhe Interpol Romës kapet dhe ekstradohet nga Italia drejt Shqipërisë një shtetas shqiptar. Si...

Veliaj fiton betejën me covid-19, publikon foton me djalin: Sot më i fortë se kurrë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ia ka dalë të mposhtë plotësisht COVID-19 duke qenë gati për t’u rikthyer në krye...

Presidenti jemenas vizitë në SHBA për kontrolle mjekësore

Presidenti i Jemenit, Abdrabbuh Mansur Hadi, sot do të largohet nga Rijadi për në SHBA për të bërë kontrolle mjekësore në Cleveland,...

Mbretëria e Bashkuar përballet me recesion pas 11 vjetëve

Mbretëria e Bashkuar edhe zyrtarisht po përballet me recesion për herë të parë në 11 vjet për shkak të pandemisë me koronavirus.