Erdogan: Qëndrimi i Evropës ndaj Turqisë, larg nga të qenit konstruktiv

Mos i humb

Lugina e Preshevës në pritje të ndihmës nga Kosova e Shqipëria, kërkon qasje edhe në dialog

Kosova dhe Shqipëria duhet që sa më shumë të përkrahin Shqiptarët e Luginës në të gjitha fushat. Ragmi Mustafa...

Shqipëria hap kufijtë, punëtorët sezonale fluks drejt Malit të Zi e Greqisë

Ky 1 qershor shënoi nisjen e hapjes së Shqipërisë me botën pas izolimit për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Një tërmet me fuqi 6.8 ballë godet Kilin

Një tërmet me fuqi prej 6.8 ballë sipas Rihterit ka goditur shtetin e Amerikës Jugore, Kili. Qendra amerikane për...

Si u sekuestruan 195 kg kanabis në një kamion në Kapshticë, 4 në pranga

Policia e Korçës ka zbardhur dhe dokumentuar skemën e ngjarjes së sekuestrimit të 195 kg kanabis, vë në pranga 4 shtetas dhe...

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, kritikoi Bashkimin Evropian (BE) për qëndrimin ndaj Turqisë, duke thënë se ky qëndrim është “larg nga të qenit konstruktiv”.

“Kohët e fundit, qëndrimi i BE-së ndaj vendit tonë është larg nga të qenit konstruktiv”, tha Erdogan në një konferencë shtypi në Budapest, kryeqytetin e Hungarisë, së bashku me kryeministrin hungarez Viktor Orban.

Erdogan tha se çështjet bilaterale të disa vendeve anëtare të BE-së me nuk duhet të mbajnë peng marrëdhëniet midis Ankarasë dhe BE-së.

Komentet e presidentit turk erdhën pas takimit të katërt të Këshillit të Bashkëpunimit Strategjik të Nivelit të Lartë Turqi-Hungari.

“Është e nevojshme të konceptohet në mënyrë të duhur vlera të cilën anëtarësimi i plotë i Turqisë do t‘i shtojë BE-së”, theksoi Erdogan.

Erdogan përsëriti se Turqia strehon katër milionë refugjatë dhe “një numër i konsiderueshëm” prej tyre “mund të migrojnë, veçanërisht në Evropë”.

Presidenti Erdogan tha se Turqia do të vazhdojë të strehojë popullin sirian, me ose pa mbështetjen e BE-së.

Megjithatë, tha ai, Turqia do të detyrohet t’i hapë dyert nëse nuk mund të menaxhojë çështjen.

Në fjalën e tij, Erdogan po ashtu tha se kryeterroristi i YPG/PKK-së, Mazloum Kobani, nuk asnjë dallim nga kreu i vrarë i organizatës terroriste DEASH, Abu Bakr al-Baghdadi.

Orban, nga ana tjetër, tha se nuk është e mundur të ndalohet fluksi i migracionit në Evropë pa Turqinë.

Ai tha se Turqia duhet të mbështetet në përpjekjet e saj për kthimin e refugjatëve në vendlindjen e tyre.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Lista me ushqimet e përditshme që treten shpejt dhe mbajnë trupin në formë

Humbja e peshës së tepërt mund të kthehet në një sfidë të vërtetë nëse nuk kujdeseni rreptësisht për ushqimet tuaja. Në shumë...

Nuk ka asnjë sekondë për humbje: Duhet menjëherë të veproni kështu nëse fëmija fillon të ngufatet!

Lodrat e imëta apo objektet të cilat vogëlushët i fusin në gojë janë shkaktare madje për vdekjen e një të tretës së...

Xiaomi Mi CC 10 vjen me një zmadhim optik 12x

Sipas informatave të reja, telefoni i mençur i radhës nga Xiaomi do të bëjë përshtypje me kamerën e tij.

Gjuha shqipe, një ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt

Përvetësimi i gjuhës shqipe është mjaft i vështirë dhe kërkon një sforcim të madh për ta mësuar. Ky është...

ISLAMI DHE MBROJTJA NGA SËMUNDJET

Dr. Amel Kurtishi Islami është një fe që e konsideron dhe e vlerëson shëndetin...