Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Mos i humb

Trafik droge, vrasje e prostitucion, OFL iu çon ultimatumet 7 të dënuarve: Deklaroni burimet e pasurisë

Operacioni Forca e Ligjit vijon pa ndërprerë në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

OFL ‘ultimatum’ 3 të dënuarve për vepra të rënda kriminale: Deklaroni pasurinë brenda 48 orëve

Operacioni Forca e Ligjit iu kërkon burimet e pasurisë tre shtetasve të dënuar të vepra të rënda penale, nga Tirana dhe Bulqiza.

Gjermania regjistron numër rekord të prekurish që nga maji

Gjermania regjistroi sot numrin e saj më të lartë të infeksioneve të reja me koronavirus për një periudhë tremujore, tha instituti qeveritar...

Vazhdon zjarri i madh në pyllin e Semanit, në aksion dhe ushtria, shkrumbohen rreth 20 ha

Vijon prej disa ditësh zjarri i madh në pyllin e Semanit. Ndërkohë, Bashkia e Fierit është angazhuar me...

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50 rajone

E ndërsa numri i përgjithshëm i atyre që kanë humbur jetën që nga fillimi i pandemisë tani është rritur në 525 mijë, të dhënat e Eurostat vërtetojnë atë që tashmë  dihej: Covid-19 është një sëmundje vdekjeprurëse që iu ka marrë jetën kryesisht pacientëve të moshës mbi 70 vjeç dhe që ka prekur jo vetëm shtetet, por në një mënyrë tjetër edhe rajone.

Duke krahasuar të dhënat e muajve mars dhe prill vitit 2020 me ato të viteve të viteve 2016-2019 në periudhën mars dhe prill (nga java e 10 dhe deri në të 17-tën e vitit), sipas të dhënave paraprake të 21 vendeve evropiane, këtë pranverë u regjistruan rreth 140 mijë vdekje më shumë se mesatarja e viteve të kaluara.

Më shumë se 40% e vdekjeve për meshkujt mbi 70 vjeç

Në Europë, në muajt mars dhe prill të vitit 2020, pati 40% më shumë vdekje për burra mbi 70 dhe 30% më shumë për gra mbi 70 vjeç, në krahasim me mesataren për të njëjtën periudhë në vitet 2016-2019.

Numri i vdekjeve është rritur në mënyrë të konsiderueshme në Itali, Spanjë dhe Francë, duke arritur një kulm rreth fillimit të prillit 2020. Pas Francës dhe Spanjës piku I viktimave preku Belgjikën, Portugalinë, Suedinë dhe Zvicrën.

Në Austri, Bullgari, Republika Çeke, Danimarkë, Gjermani, Estoni, Lituani, Luksemburg, Hungari, Sllovaki, Finland, Island, Lihtenshtajn dhe Norvegji, modeli është më pak i rregullt dhe ndryshimet me vitet e kaluara janë më pak të theksuara.

Gjysma e vdekjeve shtesë janë përqendruar në 50 nga 500 rajone europiane

50 rajone nga 500 të studiuara nga ‘EDJnet’ kanë regjistruar pothuajse gjysmën e vdekjeve më shumë se mesatarja. Një e treta e rajoneve, 136 nga 500 të studiuara, tregojnë një vdekshmëri të konsiderueshme të tepërt, duke regjistruar një raport prej + 25% në krahasim me mesataren e viteve të mëparshme.

Në Itali drama, siç dihet, u zhvillua në zonën e Bergamos ku arriti kulmin e më shumë se 347% të vdekjeve në krahasim me mesataren. Një prirje e ngjashme u regjistrua në Suedi, ku shumica e vdekjeve kanë ndodhur në rajonin e kryeqytetit Stokholm (më shumë 71% se mesatarja) me nivele të ngjashme me ato të Katalonjës dhe Brukselit .

Në Mbretërinë e Bashkuar, Londra qëndron në krye të renditjes së trishtuar me 80% më shumë vdekje sesa mesatarja, ndërsa zonat e tjera janë midis 23% dhe 53% më shumë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...