Evakuohen 1.055 civilë nga zona Al Kadem nën rrethimin e Asadit

Mos i humb

Gjashtë prej të infektuarve me koronavirus në Kosovë janë në gjendje të rëndë

Në Kosovë janë regjistruar 61 raste me virusin COVID-19. Në tërë territorin e Kosovës deri më tani janë regjistruar...

Mianmar, Këshilli i Çështjeve Islame propozon “përdorimin e xhamive në luftën kundër Covid-19”

Sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Çështjeve Islame në Mianmar, Tin Maung Than i propozoi qeverisë përdorimin e xhamive në luftën kundër...

Lufta me Covid-19, Tajlanda shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Tajlandës shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, duke filluar nga e enjtja, në përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

COVID-19/ Senati amerikan miraton paketën 2 trilionë dollarë të ndihmës, më e madhja në histori

Senati i SHBA-së ka miratuar me shumicë dërrmuese një projektligj historik prej 2 trilion dollarësh për të shpëtuar ekonominë e SHBA-së si...

Në rajonin Al Kadem në kryqytetin sirian Damask, rajon që ndodhet nën rrethimin e regjimit të Bashar al-Asadit, janë evakuuar 1.055 civilë.
Sipas informacioneve të marra nga gazetarët e AA-së në rajon, mësohet se në mesin e 1.055 civilëve të evakuuar shumica janë gra dhe fëmijë të cilët kanë qenë të detyruar të largohen.

Bëhet e ditur se autokolona me 26 autobuzë, e nisur në orët e para të mëngjesit në kuadër të marrëveshjes së arritur mes opozitarëve ushtarakë dhe regjimit në rajon, pasi ka kaluar kalanë Madik në qytetin Hama ka mbërritur në Idlib dhe në pjesën periferike perëndimore të Halepit.

Autokolona e përbërë nga familjarët e luftëtarëve opozitarë do të vendoset në qendrat e përkohshme të strehimit të ngritur nga institucionet humanitare në Idlib dhe në pjesën periferike perëndimore të Halepit.

Përgjegjësi për media nga fondacioni humanitar IHH, Selim Tosun, pasi ka pritur personat e evakuuar tha se për civilët kanë dërguar menjëherë pako me ushqim.

“Një pjesë e të evakuuarve do të vendosen në qendrat e përkhohshme të strehimit, ndërsa një pjesë tjetër do të shkojnë pranë të afërmëve të tyre në rajon” është shprehur Tosun./Rtv Islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...