Evropa nis sot lehtësimin e masave bllokuese

Mos i humb

Mungesa e gjumit, e ndërlidhur me ankthin dhe depresionin

Personat të cilët flenë më pak se tetë orë në ditë janë më të prirë të vuajnë nga ankthi dhe depresioni.

Autoritetet Kineze kanë kryer testin e koronavirusit mbi gjysmës së popullatës së qytetit

Autoritet kineze në Wuhan, ku për herë të parë u shfaq koronavirusi i ri (COVID-19), kanë kryer testin për më shumë se...

Kina, gati fluturimet charter me 8 vende, përfshirë Italinë e shkatërruar nga virusi

Në kohën kur bota ende nuk e ka marrë veten nga virusi vdekjeprurës i përhapur prej saj, Kina po kërkon zhbllokimin e...

Turqi: Shkon në 162 mijë numri i të infektuarve, mbi 4 mijë të vdekur nga Covid-19

Turqia konfirmoi 1.141 raste dhe 28 viktima të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 162.120 numrin e përgjithshëm...

Sot shumë vende nisin lehtësimin më tej të kufizimeve për shkak të masave të marra kundër koronavirusit.

Shumica e bizneseve në Itali, përfshirë bare dhe parukierë, do të jenë të lirë të rihapen pas më shumë se dy muajve të masave të bllokimit në shkallë vendi, raporton sot BBC.

Spanja është e vendosur të lehtesojë kufizimet e saj jashtë Madridit dhe Barcelonës, ​​me grupe deri në 10 persona të lirë për t’u takuar.

Masat pasojnë me rënie të vazhdueshme në numrin e vdekjeve të regjistruara ditore.

Dje, Italia regjistroi vdekjet më të pakta ditore që kur filloi të mbyllet në mars.

Thuhet se 145 persona kishin vdekur me virusin në 24 orët e mëparshme. Kjo shënoi një rënie të konsiderueshme nga numri i saj më i lartë ditor i vdekjeve, i cili ishte më shumë se 900 në 27 Mars.

Në Spanjë, numri i përditshëm i vdekjeve ra nën 100 për herë të parë pasi vendosi kufizimet e tij të mbylljes.

Por zyrtarët po paralajmërojnë se vetëkënaqësia për virusin mund të çojë në një valë të dytë të infeksioneve.

Masat

Restorantet, baret, kafenetë, parukerite dhe dyqanet do të lejohen të rihapen në Itali duke siguruar distancimin shoqëror.

Kishat katolike po përgatiten për rifillimin e Meshës, por do të ketë një distancë të rreptë sociale dhe besimtaret duhet të mabjne maska në fytyrë. Besime të tjera gjithashtu do të lejohen të mbajnë shërbime fetare.

Por zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar për rreziqet e vazhdueshme të tubimeve të mëdha sociale.

Në Spanjë, shumica e njerëzve do të kenë dalë nga bllokimi deri në fund të javës.

Në Madrid dhe Barcelonë, ​​së bashku me pjesë të veri-perëndimit, shumica e kufizimeve do të qëndrojnë në vend, por disa dyqane të vogla do të lejohen të rihapen.

Diku tjetër në Evropë, Belgjika do të fillojë sot rihapjen e shkollave fillore dhe të mesme në kushte të rrepta.

Portugalia, Greqia, Danimarka dhe Irlanda janë në mesin e një numri vendesh të cilat gjithashtu janë vendosur të relaksojnë masat e tyre të bllokimit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...