Facebook ndërmerr një hap të madh drejt luftimit të llogarive të rreme

Mos i humb

Në Britani 22 qytetarë të Qipros Veriore ndërrojnë jetë nga COVID-19

Njëzet e dy qytetarë të Republikës Turke të Qipros Veriore (RTQP) kanë vdekur nga koronavirusi i ri në Britani të Madhe.

Taxhikistani fqinji i Kinës, një ndër vendet e pakta pa raste me COVID-19

Fqinji kufitar i Kinës, Taxhikistani, tërheq vëmendjen si një nga vendet e pakta në botë që nuk ka raportuar raste me koronavirus...

Qeveria ndan pako mbështetëse për mësimin online, të angazhuarit do të përfitojnë deri në 300 euro në muaj

Qeveria në mbledhjen e sotme ka miratuar Vendimin për Pakon Mbështetëse për realizimin e mësimit në distancë. Kjo pako përmban masat në...

Dorëzohet Suedia? Covid-19, kryeministri Löfven: Të përgatitemi për mijëra të vdekur!

Suedia, thotë “Corriere della Sera” përgatitet të ndryshojë strategji. Përmes një interviste shokuese të stilit “Boris Johnson”, kryeministri suedez...

Facebook ka eksperimentuar në fshehtësi një sistem të ri të verifikimit të llogarive, që u kërkon përdoruesve të realizojnë një video selfie, për provuar se janë të vërtetë.

Masa e re, e cila aktualisht është duke u testuar në kufizim, u kërkon përdoruesve të mbajnë telefonin e tyre në nivelin e syrit me kamerën e aktivizuar dhe më pas të vendosin fytyrat e tyre në një kornizë rrethore që shfaqet në ekran, transmeton lajmi.net.

Përdoruesit pastaj incizojnë një video selfie në vijim të kërkesave që iu ofrohen atyre, në anën e djathtë, në të majtë, dhe pastaj përsëri përpara.

“Kjo na ndihmon të konfirmojmë identitetin tuaj dhe të kontrollojmë nëse llogaria është e rreme apo jo”, thotë një mesazh brenda programit nga Facebook në fillim të procesit.

Aplikacioni premton se “askush tjetër” nuk do ta shohë videon, por nuk specifikon se nga kush do kontrollohet.

Facebook thotë se video do të fshihet 30 ditë pasi të konfirmohet identiteti i përdoruesit, sipas një raporti nga Fast Company.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

CEO i Twitterit do të dhurojë 1 miliard dollarë për luftën kundër COVID-19

Drejtuesi i lartë (CEO) i Twitter-it, Jack Dorsey, njoftoi se në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) do të dhurojë...

Izrael, rritet në 71 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Izrael ka arritur në 71 numri i të vdekurve dhe në 9.404 numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19).

Kroaci, në një shtëpi për të moshuar 10 të infektuar nga COVID-19

Është duke vazhduar evakuimi i një pjese të banorëve të shtëpisë për persona të moshuar në Split të Kroacisë pasi që 10...

Manastirliu: Shërohen 4 infermierë dhe një mjeke nga COVID-19

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nëpërmjet një postimi në faqen e saj në Facebook, ka ndarë lajmin e mirë...

Keni të prekur me COVID-19 ndonjë pjesëtar në familje? Këshillat e MSH për qytetarët

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i kërkon qytetarëve të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Sic e...