Facebook publikon shifrat alarmante, fëmijët e interesuar për lojërat e fatit dhe alkolin

Mos i humb

Fitër Bajrami: Një festë ndryshe për të gjithë besimtarët myslimanë

Në xhaminë e madhe në Prishtinë, u mbajt ceremonia e faljes së namazit me rastin e Fitër Bajramit. Para...

Pas armëpushimit të festave, vriten 7 pjesëtarë të forcave afgane nga talebanët

Të paktën 7 pjesëtare të forcave afgane të sigurisë u vranë në një sulm të talebanëve, që është sulmi i parë pas...

Turqi, mbi 124 mijë të shëruar nga COVID-19

Në 24 orët e fundit në vend janë shëruar 1.576 të infektuar, me çka numri i pacientëve që e kanë mposhtur sëmundjen...

Thaçi kërkon respektim të vendimit të Kushtetueses e formim të shpejtë të qeverisë së re

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka ftuar krerët e institucioneve dhe partive politike që të respektojnë vendimin e Gjykatës Kushtetuese për shpalljen...

Facebooku ka diktuar me qindra raste fëmijësh të interesuar për lojërat e fatit dhe alkolin. Përmes mjeteve të reklamimit është gjetur se 740,000 fëmijë nën moshën 18 vjeç kanë shfaqur interes për lojërat e fatit, përfshirë 130,000 të tillë në Mbretërinë e Bashkuar.

Rreth 940,000 të mitur – 150,000 prej të cilëve janë britanikë – ishin interesuar për pije alkolike. Këto “interesa” gjenerohen automatikisht nga gjigandi i rrjeteve sociale, bazuar në ato që ka mësuar mbi përdoruesit duke monitoruar aktivitetin e tyre.

Në një deklaratë të tij, facebooku sqaroi se nuk lejon reklama që promovojnë kumarin apo shitjen e alkolit, e së madje vepron kundër këtij aktiviteti kur bie në gjurmë të tij.

“Ne gjithashtu punojmë ngushtë me rregullatorët për të ofruar udhëzime pë rata që kërkojnë ta rrisin audiencën e tyre në mënyrë të efektshme e të përgjegjshme”, thuhet në deklaratë. Por ndërkohë ekzistojnë mënyrë për të shënjestruar të miturit me këto lloj reklamimesh, edhe pa i shkelur rregullat e Facebook-ut.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Organizata Botërore e Shëndetësisë dërgon 31 tonë ndihma në Jemen

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se ka pranuar 16 tonë ilaçe dhe furnizime mjekësore nga OBSH, sipas agjencisë së lajmeve SABA.

Brazil, 1.124 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Brazili konfirmoi 1.124 vdekje në 24 orët e kaluara nga koronavirusi i ri (COVID-19). Ministria e Shëndetësisë e vendit...

Rusia kundërshton vendimin e SHBA për t’u tërhequr nga OBSH

Maria Zakharova tha për agjencinë e lajmeve TASS se bota duhet të konsolidojë përpjekjet e saj për të luftuar pandeminë COVID-19.

SHBA, vazhdojnë protestat për të katërtën ditë për vdekjen e Floyd

Që nga e hëna kur Geroge Floyd vdiq pasi oficeri Derek Chauvin e shtriu për toke dhe ia vuri gjurin në qafë...

Fetahu: Me dinjitet do të luaj rolin e bartësit të paqes dhe unitetit

Ushtruesi i detyrës Reis-ul-Ulema, Fetahu, vizitoi selinë e BFI-së në Shkup dhe mbajti konferencën e tij të parë për shtyp që nga...