Fatmir Mediu në “Top Talk”: Brenda së djathtës ka një elitë parazitare

Mos i humb

Grevistët në Fier, Basha: Janë keqtrajtuar nga qeveria, unë dhe PD-ja do jemi zëri juaj

Pasi vizitoi nga afër punonjësit e Uzinës në Ballsh dhe ato të nënstacionit elektrik të Poçemit, të cilët janë futur në grevë...

Britania, rregulla të reja për punësimin e të huajve, edhe shqiptarëve me pasaportë nga vendet e BE

Qeveria britanike pa publikuar rregullat e reja të emigracionit pas Brexit, sipas të cilave, çdo njeri që është shtetas i BE do duhet të...

BE planifikon mision të ri detar në Mesdhe

Përfaqësuesit i lartë i Bashkimit Evropian (BE) për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Josep Borrell, ka bërë të ditur se vendet e...

Idlib, civilët e ikur nga sulmet e Asadit vuajnë nga bora dhe acari në tenda

BURAK KARACAOĞLU, EŞREF MUSA Reshjet e borës dhe temperaturat e ulëta në veri të Sirisë po vështirësojnë jetën e civilëve të cilët kanë mbetur pa...

Çfarë e ndan dhe çfarë e bashkon opozitës sot? A ka një balancë brenda saj dhe çfarë mendojnë aleatët për dhe mes njëri tjetrit? A është LSI-ja delja e zezë e opozitës së djathtë? Për këto e të tjera çështje ka qenë i ftuar sot në Top Talk kreu i republikanëve, Fatmir Mediu.

Fatmir Mediu nuk sheh asgjë për t’u çuditur për bashkëpunimin mes PD dhe LSI, por ai thekson se opozita e djathtë fillimisht duhet të kapitalizojë se çfarë është e vetja, para se të shtojë pjesë të tjera.

“PR ka një marrëdhënie shumë ndryshe me PD krahasuar me partitë e tjera, e shpesh duken si të njësuara në një. Opozita duhet të jetë sa më masive, por duhet kapitalizuar se çfarë është e vetja, para se të shtojë pjesë të tjera. PD ka pasur një masë të madhe, që duhet rigjallëruar, parti si ajo e “Ballit” që duhet rivitalizuar”, u shpreh Mediu.

Sipas kreu të PR brenda së djathtës është krijuar një elitë parazitare, e cila po pengon zhvillimin e kësaj force.

“Është krijuar një elitë parazitare e së djathtës që e shohin të djathtën në raport me veten. Këtë ambicie nuk duhet t’ia ofrojmë vetëm një pjese elitare, por edhe anëtarëve të thjeshtë. Për këtë arsye kërkojmë lista të hapura që votuesit të zgjedhin qoftë edhe një kandidat të thjeshtë”, u shpreh Mediu./Top Channel/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...

Norvegji, dy gjermanë të vdekur nga orteku

Dy shtetas gjermanë kanë gjetur vdekjen në një ortek afër akullnajës në arkipelagun Arktik Svalbard të Norvegjisë, i cili ndodhet më shumë...

Iran, fillon procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare

Në Iran fillon në orët e mëngjesit procesi i votimit në 55 mijë vendvotime në të gjithë vendin për zgjedhjet e legjislaturës...

Izrael, 7 vjet burg për ata që cenojnë karantinën mbi koronavirusin

Izraelitët që cenojnë karantinë të koronavirusit mund të përballen deri me shtatë vjet burg, tha të enjten Ministria e Shëndetësisë, (AA).