Fërgesë Kremoze Me Hithra

Mos i humb

Me rekomandimin e Vuçiqit, komunat në veri të Kosovës aplikojnë kufizimin e lëvizjes nga nesër

Shtabi i Krizës së katër komunave në veri të Kosovës sonte ka marr vendim për karantinimin e katër komunave dhe vendosjen e...

Macron emëron Jean Castex si kryeministër të ri të Francës

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron sot emëroi Jean Castex si kryeministër të ri të vendit, i cili koordinoi një strategji për të...

Zvicra, e shqetësuar me rritjen e numrit të infektimeve

Zyrtarët zviceranë kanë shprehur shqetësim për rritjen e infeksioneve të koronavirusit në Zvicër gjatë javëve të fundit. Të premten ishin 134 raste...

Francë: E ndaloi të hipte në autobuz pasi nuk mbante maskë, masakrohet për vdekje shoferi

Natë e dhunshme në Bayonne, në perëndim të Francës. Një shofer autobusi u sulmua mbrëmë nga një grup njerëzish, sepse kërkoi që...

Hithra besohet të jetë aq e mirë sa që praktikisht mund të çojë në falimentimin e farmacive.

Kjo barishte, ndër më të preferuarat të amvisave shqiptare, është aleate e shëndetit të njeriut.

Ajo funksionon kundër alergjive, por jo vetëm kaq.

Hithra është një bimë premtuese në trajtimin e sëmundjeve të Alzheimer, artritit, azmës, infeksioneve të fshikëzës së urinis, bronishitit, gurëve në veshka, sklerozës, e shumë të tjerave.

Për më tepër, hithra përdoret për të luftuar zbokthin dhe hequr yndyrën e tepërt nga flokët.

Hithra është një barishte e shijshme që përdoret në shumë receta gatimi.

Duke lexuar më poshtë në AgroWeb.org do të mësoni një recetë të re të një fërgesë jo vetëm të shëndetshme por edhe shumë të shijshme.

Kjo recetë mund të përgatitet shumë shpejt dhe përbërësit e saj gjenden krejt lehtë.

Përbërësit:

500 gramë hithra

2 lugë gjelle gjalpë,

2 thelbinj hudhër

1 lugë gjelle miell

Gjysëm filxhani ujë ose lëng hither

Çerek luge çaji arrëmyshk pluhur

Disa lugë gjelle krem pana

Treçerek filxhani qumësht

Kripë dhe piper sipas dëshirës.

Përgatitja:

Lajini hithrat në ujë të ftohtë duke përdorur dorashka.

Vendosni tenxheren në zjarr dhe kur uji të ketë marrë valë, hidhni hithrat dhe lërini të zihen për 5-10 minuta.

Më pas kullojini dhe lërini mënjanë. Sigurohuni që të ruani një gotë lëng nga hithrat e ziera.

Vendosni një tigan në zjarr dhe shtoni dy lugë gjelle gjalpë, bashkë me hudhrat.

Lërini të gatuhen në temperaturë mesatare deri sa hudhra të lëshojë të gjithë aroomën e saj.

Më pas hidhni një lugë gjelle miell dhe lërini të kavërdiset për 30 sekonda.

Shtoni hithrat dhe lëngun e tyre dhe përziejini.

Lërini të valojnë për rreth 10 minuta deri sa lëngjet të kenë avulluar.

Në një enë tjetër përzieni qumështin me pak salcë pana, shtoni arrëmyshkun, kripën dhe piperin.

Sipër fërgesës, mund të hidhni edhe pak salcë pana dhe servireni menjëherë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Disa kantone shkojnë një hap më tej: Nuk lejojnë mbi 100 veta në klube

Kantonet Bazel-Stadt, Basel-Landschaft, Aargau dhe Solothurn kanë forcuar rregullat ndaj virusit korona. “Për të mbajtur nën kontroll përhapjen lokale...

Kthyen lokalin në bazë për shpërndarjen e kokainës e kanabisit, arrestohen dy vëllezër në Tiranë

Policia ka finalizuar sot operacionin e koduar “SHOCK”, i zhvilluar nga Sektori për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore e Policisë Tiranë,...

Zvicër : Janë regjistruar 129 raste të reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit .

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, brenda ditës së fundit janë raportuar 129 infeksione të reja me koronavirus. Kjo do të thotë që numri...

Procedohen penalisht 4 persona në Durrës shisnin telefona pa lincensa.

Katër tregtarë në Durrës janë proceduar penalisht pasi shisnin telefona e aksesorë të tjerë pa licencë dhe dokumentacion përkatës.

Serbi : Vuçiç tërhiqet nga planin për vendosjen e orës policore në vend

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç u tërhoq nga plani për të zbatuar një bllokim të dytë mes rritjes së rasteve të koronavirusit, pasi...