Fiku dhe dobitë e tij

Mos i humb

Kosovë : Të mërkurën votohet qeveria Hoti

Gjykata Kushtetuese e ka bërë publik të plotë aktgjykimin për dekretin e presidentit Hashim Thaçi për emrin e mandatarit.

Goditet banda e kontrabandimit të mallrave me akcizë, 1 në pranga, 1 në kërkim

Policia e Tiranës ka goditur një rast të kontrabandimit të mallrave me akcizë, duke vënë në pranga një person, proceduar në gjendje...

Drosten: Në Gjermani pak risk nga një valë e dytë COVID-19

Meqënëse tani e kuptojmë më mirë virusin Corona, teorikisht një mbyllje për së dyti prej virusit mund të jetë e shmangshme, beson...

PD: Rama bën gati të marrë KLSH, institucionin e fundit të pa kapur

Ish-deputetja e PD-së, Jorida Tabaku përmes një statusi në Facebook thotë se kryeministri Rama po bëhet gati të kapë një tjetër institucion....

Fiku (lat.Ficus carica ) është bimë që klasifikohet në familjen e bimëve Moraceae

Në natyrë si të egra rritën nga Mesdheu deri në Indi, po ashtu edhe në vende tjera tropike të rruzullit. Trungu i Fikut arrin lartësinë deri në 10 metra mbi tokë, gjethet i ka të mëdha dhe rrinë të varrua njëra mbi tjetrën me një pamje që përkujtojnë hardhinë e rrushit ndërsa degë i ka të trasha e të lëvore të lëmushme ngjyrë hiri të çelët.

Fiqtë nuk janë fruta të zakonshëm të Hixhazit ose të Medinës (të Gadishullit Arabik), sepse toka e tyre nuk është e përshtatshme me atë që kërkojnë drurët e fikut.
Për rëndësinë e fikut tregon edhe betimi i Allahut në Kur’an në këtë bimë: ” Pasha fikun dhe ullirin!” (Kur’an, 95: 1)

Fiku përmban 50-58 % proteina, 1 % material yndyror, 5 % celulozë, 2-3 % mbetje të tjera perimore, 8 % amidon dhe 17-24 % ujë.

Ngrënia e fiqve të freskët e pengon zhvillimin e urinës toksike, ndihmon në nxjerrjen jashtë të shtresimeve të urinës dhe zbërthen sedimentet me rërë që mund të bëhen gur i veshkave.

Ngrënia e fiqve shëron zërin e zgjirur, u bën mirë mushkërive dhe fytit, e përtërin mëlçinë dhe shpretkën, e pastron këlbazën si sekrecion të trupit në lukth dhe është ushqim shumë i mirë për tërë trupin.
Fiqtë veprojnë gjithashtu si laksativë, diuretik dhe hapin bllokimet dhe shuajnë etjen që shkaktohet nga mukusi (jarga) e njelmët. Fiqtë janë të mirë për nërva, e hapin traktin tretës dhe më së miri është kur hahen me arra dhe bajame.
Megjithatë ngrënia e tepërt e fiqve nxit krijimin e morrave.

Ebu Derda, r.a., njëherë ia kishte ofruar të Dërguarit të Allahut, s.a.v.s., një pjatë me fiq të freskët, kurse i Dërguari i Allahut, s.a.v.s., ishte kthyer kah të tjerët duke i ftuar që të hanë së bashku me të. Me këtë rast u kishte thënë:
“Sikur të përmendja ndonjë pemë që bie nga Xheneti, do të thoja se është kjo pemë, sepse pemët e Xhenetit nuk kanë bërtham.”
Pastaj, kishte shtuar edhe këtë: “Hani këtë pemë se kjo i pengon hemoroidet, shëron njerëzit leshtor dhe ndihmon në rastet me artrit.”/kohai slame/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Ambasadori i Gjermanisë i kërkon Hotit të vazhdojë të qeverisë me standardet e vëna nga Kurti

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt thotë se presin nga qeveria e re me kryeministër Avdullah Hotin që të vendosë standarde...

PostCovid-Turqia rikthen fluturimet ajrore me 40 shtete në qershor

Turqia planifikon të rikthejë fluturimet ndërkombëtare me rreth 40 shtete në muajin qershor, dhe deri më tani ka arritur marrëveshje paraprake me...

Covid-BE i dhuron 300 milionë euro Gavi-t për të vaksinuar fëmijët

Komisioni Evropian është i përkushtuar të dhurojë 300 milion euro gjatë pesë viteve të ardhshme për të vaksinuar qindra miliona fëmijë në...

Kurti shkon në shesh për ta nënshkruar peticionin, si kryetar i VV-së kërkon sërish zgjedhje

Kryetari i Vetëvendosjes dhe ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po vazhdon të kërkojë zgjedhje të reja në vend. Ai...

Rama: Politika shqiptare në stad adoleshenti. Hera e parë që BE ndërhyn në politikën e brendshme të një shteti

Kreu i qeverisë Edi Rama në fjalën e tij në parlament foli për zhvillimet e fundit politke sa i përket reformës zgjedhore.