Filipine, 21 mjekë të vdekur nga COVID-19

Mos i humb

Greqi : 5 kg heroinë në autobusin Selanik-Athinë

Policia greke ka sekuestruar një sasi prej 5 kilogramë heroinë të pastër në autobusin e linjës Selanik-Athinë.

Basha uron besimtarët myslimanë nga Shkodra: Gëzuar festën e madhe të shpresës! Zoti iu begatoftë!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka shkuar këtë paradite në Shkodër, ku po zhvillon një vizitë...

Greqia shënon viktimën e 173-të nga COVID-19, 10 raste të reja në 24 orët e fundit

Greqia ka shënuar edhe një viktimë së fundmi nga COVID-19 duke e çuar bilancin në 173. Vendi fqinj në...

Trump objektet fetare të rihapen këtë fundjavë

Presidenti Trump thotë se i konsideron objektet fetare si qendra “jetike” dhe u ka bërë thirrje guvernatorëve të lejojnë rihapjen e tyre...

Ankara
Së paku 21 mjekë kanë vdekur në Filipine për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Vendi ka raportuar 177 vdekje pasi rastet e konfirmuara të COVID-19 janë rritur në 3.764.

“Mjekët që vdiqën për shkak të koronavirusit, kryesisht kanë qenë për shkak se pacientët gënjyen për gjendjen e tyre ose historinë e ekspozimit”, citoi transmetuesi lokal GMT, Rustico Jimenez, kryetar i Shoqatës së Spitaleve Private në vend.

Deri më tani, 740 personel mjekësor në Filipine kontraktuan koronavirusin dhe janë në karantinë 14 ditore pas ekspozimit të dyshuar, tha shoqata.

Jimenez argumentoi se mungesa e pajisjeve mbrojtëse personale (PPE) për mjekët dhe stafin tjetër shëndetësor në spitalet private po ashtu qëndron si arsye pas vdekjes së tyre.

Mijëra punëtorë shëndetësorë në të gjithë rajonin e Azisë-Paqësorit po rrezikojnë jetën e tyre në vijat e frontit derisa luftojnë kundër pandemisë së koronavirusit.

Sipas të dhënave të përpiluara nga Anadolu Agency, të paktën 3.505 punëtorë shëndetësorë në rajonin e Azisë-Paqësorit kanë rezultuar pozitiv ndaj koronavirusit ndërsa 789 personel mjekësorë janë në karantinë 14 ditore pas ekspozimit të dyshuar.

Së paku 39 mjekë humbën jetën në të gjithë rajonin pasi u infektuan nga virusi, i cili ka marrë më shumë se 82.100 jetë në të gjithë globin.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusi, rritet mbi 370 mijë numri i rasteve me COVID-19

Në një deklaratë nga Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Infeksionit të Koronavirusit në Rusi thuhet se në 24 orët e fundit...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për shtetasit e Serbisë është politik

Ai para gazetarëve tha se Serbia nuk do të marrë vendim për ndalimin e shtetasve malazezë në kufijtë e tyre.

Ekonomia e Eurozonës në vitin 2020 do të tkurret 8 deri 12 për qind

Shefja e Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Christine Lagarde, tha se ekonomia e Eurozonës këtë vit do të tkurret prej 8 deri 12...

Japonia ka përgatitur pakon më të madhe të stimujve ekonomikë në botë

Sipas mediave japoneze, buxheti shtesë rekord u miratua nga kabineti i kryeministrit Shinzo Abe, ndërsa qëllimi i tij kryesor është të ndihmojë...

Maqedonia e Veriut konfirmon tre vdekje dhe 25 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 622 testime, ndërsa janë regjistruar 25 raste të reja me COVID-19, ndërsa Instituti për shëndet...