Filmi Artistik Ibn Tejmije, Pjesa e 1

Mos i humb

Maqedonia e Veriut konfirmon 21 të infektuar të rinj me COVID-19

Maqedonia e Veriut në 24 orët e fundit ka regjistruar 21 raste të tjera me koronavirusin e...

Si u sekuestruan 195 kg kanabis në një kamion në Kapshticë, 4 në pranga

Policia e Korçës ka zbardhur dhe dokumentuar skemën e ngjarjes së sekuestrimit të 195 kg kanabis, vë në pranga 4 shtetas dhe...

Borell “ i bie” Kinës: BE-ja, strategji më të fuqishme kundër saj!

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian për Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë, Josep Borrell i bëri thirrje bllokut të zbatojë një...

Amerika Latine, epiqendër e re e pandemisë së koronavirusit

Amerika Latine ka tejkaluar Evropën dhe Shtetet e Bashkuara me numrin e përditshëm të të infektuarve me koronavirus, tha drejtorja e Organizatës...

Filmi Artistik Ibn Tejmije, Pjesa e 1

“Imamët në rrugën e drejtë” Shejhu-l-Islam Ibn Tejmije Film Artistik në katër pjesë, Përgjatë 3 orëve të këtij filmi artistik do të shihni detaje nga jeta e Ibn Tejmije, i cili ishte myftiu i njerëzimit, adhuruesi natën, kalorësi ditën, komandant i ushtrisë muslimane, luftuesi i Tatarëve, ringjallësi i sunetit dhe mposhtësi i risive, ai i cili ndoqi rrugën e të parëve dhe qëndroi i fortë në të.

E për këtë arsye ai u sprovua. Ahmed ibn Tejmije u lind në një familje të ndershme, të pastë dhe fetare.

Që në vegjëlinë e tij prezantonte nëpër shkolla dhe tubime shkencore, debatonte me të rriturit të cilët mbetnin pa përgjigje. Me dijen e thellë të tij habiteshin dijetarët e vendit të tij.

Arriti gradën e Myftiut në moshën 19 vjeçare, madje eshe më herët.

Që në këtë kohë filloi të shkruajë libra dhe të jap fetva.

Ibn Tejmije ishte dijetar fjala e të cilit përputhej me veprat e tij.

Derdhi tërë mundin e tij për të përhapur davetin e të vërtetë. Mirëpo ziliqarët nuk ndejtën duarkryq.

Ata i kurdisën kurthe duke shpifur për të gjëra që vetë i luftonte. Kështu, Ibn Tejmije u burgos shtatë herë në periudha dhe kohë zgjatje të ndryshme.

Shkaqet e e këtyre burgimeve janë shumë të dobëta gjë e cila tregon se shkaku i vërtetë për to ishte hasedi dhe urrejtja kundër tijh.

Ndërsa dobitë e këtyre burgimeve ishin të çuditshme sepse ajo ë merret në konsideratë është përfundimi.

Gjatë këtyre burgimeve ai shkroi shume libra të cilat i dhanë jetën Ibn Tejmijes edhe pas vdekjes së tij.

Filmi është në gjuhën arabe i përkthyer me titra në gjuhën shqipe

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...