Filmi Artistik Ibn Tejmije, Pjesa e 2

Mos i humb

Manastirliu: 10 rregulla për sezon turistik të sigurt

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nëpërmjet një postimi në facebook u ka bërë apel qytetarëve dhe turistëve të tregohen...

Rama: S’mund të rikthehemi në mbyllje, por kontrolli i rregullave në rihapje me Polici e me Ushtri është i pamundur

Kryeministri Edi Rama ka shprehur qartë mendimin e tij se pavarësisht rritjes së rasteve nga COVID-19, nuk duhet të ketë një rimbyllje.

FRI KURBAN BAJRAMI 2020

https://youtu.be/-R_vZOfgc98 FRI KURBAN BAJRAMI 2020 Festa e kurban Bajramit po afron andaj të gjithë...

Rusia paralajmëron për rritjen e rrezikut të luftës bërthamore

"Ne jemi veçanërisht të shqetësuar për refuzimin dyvjeçar të amerikanëve për të riafirmuar parimin themelor, postulatin se nuk mund të ketë fitues...

Filmi Artistik Ibn Tejmije, Pjesa e 2

“Imamët në rrugën e drejtë” Shejhu-l-Islam Ibn Tejmije Film Artistik në katër pjesë, Përgjatë 3 orëve të këtij filmi artistik do të shihni detaje nga jeta e Ibn Tejmije, i cili ishte myftiu i njerëzimit, adhuruesi natën, kalorësi ditën, komandant i ushtrisë muslimane, luftuesi i Tatarëve, ringjallësi i sunetit dhe mposhtësi i risive, ai i cili ndoqi rrugën e të parëve dhe qëndroi i fortë në të.

E për këtë arsye ai u sprovua.

Ahmed ibn Tejmije u lind në një familje të ndershme, të pastë dhe fetare. Që në vegjëlinë e tij prezantonte nëpër shkolla dhe tubime shkencore, debatonte me të rriturit të cilët mbetnin pa përgjigje.

Me dijen e thellë të tij habiteshin dijetarët e vendit të tij. Arriti gradën e Myftiut në moshën 19 vjeçare, madje eshe më herët. Që në këtë kohë filloi të shkruajë libra dhe të jap fetva.

Ibn Tejmije ishte dijetar fjala e të cilit përputhej me veprat e tij. Derdhi tërë mundin e tij për të përhapur davetin e të vërtetë. Mirëpo ziliqarët nuk ndejtën duarkryq. Ata i kurdisën kurthe duke shpifur për të gjëra që vetë i luftonte.

Kështu, Ibn Tejmije u burgos shtatë herë në periudha dhe kohë zgjatje të ndryshme. Shkaqet e e këtyre burgimeve janë shumë të dobëta gjë e cila tregon se shkaku i vërtetë për to ishte hasedi dhe urrejtja kundër tijh.

Ndërsa dobitë e këtyre burgimeve ishin të çuditshme sepse ajo ë merret në konsideratë është përfundimi.

Gjatë këtyre burgimeve ai shkroi shume libra të cilat i dhanë jetën Ibn Tejmijes edhe pas vdekjes së tij.

Filmi është në gjuhën arabe i përkthyer me titra në gjuhën shqipe

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...