Forcat Ajrore të SHBA-së hapin procesin për veshjet fetare

Mos i humb

Boris Johnson letër anglezëve nga karantina: Gjërat do të përkeqësohen

“Britania duhet të qëndrojë e mbyllur totalisht deri në qershor për të parandaluar siç duhet shtrirjen e plotë të koronavirusit. Kështu paralajmëroi...

Kryeparlamentarët e rajonit i propozojnë BE-së masa shtesë kundër koronavirusit

Kryeparlamentarët e vendeve të Ballkanit Perëndimor i janë drejtuar me një letër Presidentit të Parlamentit Evropian (PE), David Sassoli dhe Presidentes së...

Në Kosovë 71 të prekur nga koronavirus , 32 në spital, 7 janë në gjendje më të rëndë

Në Klinikën Infektive të QKUK’së për momentin janë duke u trajtuar 32 pacientë të infektuar me Covid-19, apo siç njihet ndryshe koronavirus....

Merret vendimi/ Shpallet gjendja e fatkeqësisë natyrore

Pak më parë është publikuar në fletoren zyrtare shpallje e gjendjes së fatkeqësisë natyrore. Çfarë do të thotë kjo?

Forcat Ajrore të SHBA-së kanë zbatuar ndryshime gjithëpërfshirëse në kodin e tyre të veshjes, me çka lejojnë pjestarët e shërbimit të kërkojnë leje për të përdorur veshje që lidhen me përkatësinë fetare, përfshirë turbanin dhe hixhabin, (AA).

Përditësimet e reja të udhëzimeve të veshjes u finalizuan javën e kaluar, raportoi CNN. Përjashtimet fetare tani mund të kërkohen për mjekra, çallmë, flokë të pashkurtuara dhe hixhabe.

Më parë, përjashtimet mund të miratoheshin rast pas rasti, por procesi i miratimit shpesh herë është tërhequr.

Udhëzimet e reja përcaktojnë një afat kohor dhe zyrtarizojnë procesin me një përmbledhje përfundimtare që do të bëhet brenda 30 ditësh për çështjet me bazë në SHBA dhe 60 ditë për raste të tjera.

Ibrahim Hooper, zëdhënësi i grupit të avokimit të muslimanëve, përshëndeti rregulloren e re.

“Ne i mbështesim udhëzimet e reja si një hap drejt akomodimit fetar dhe për përfshirjen e personelit ushtarak të të gjitha besimeve”, tha për CNN Hooper, zëdhënësi i Këshillit për Marrëdhëniet Amerikano-Islame.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Pendarovski: Shpresoj të gjejmë zgjidhje me Turqinë për respiratorët

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurise së Maqedonisë së Veriut, presidenti Stevo Pendarovski është shprehur se beson që vendi i tij do...

Para mesnatës hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se sot është një ditë e veçantë pasi që nga sot taksa 100 për qind...

Njoftim i rëndësishëm për “Leje Daljet”, Rama i “prerë”: Nga nesër…

Nga dita e hënë ka hyrë në fuqi rregulli i ri në kuadër të masave për frenimin e përhapjes së CoVid-19.

E konfirmuar: Shërohen 4 pacientë me koronavirus në Kosovë

Katër pacientë me koronavirus janë shëruar në Kosovë. Lajmin e ka konfirmuar minoatri i Shëndetësisë Arben Vitia. Katër pacientë...

SHBA/ Ja kur testohet vaksina për koronavirusin në njerëz, kompania: Prodhojmë mbi 1 miliard doza

Gjiganti farmaceutik amerikan Johnson & Johnson thotë se testimi tek njerëzit i vaksinës së tij eksperimentale për koronavirusin do të fillojë para...