Forcat ajrore turke neutralizojnë 6 terroristë në veri të Irakut

Mos i humb

Morinë: Rihapet pika kufitare qe lidh Kosovën me Shqipërinë

Sot zyrtarisht është bërë rihapja e pikës kufitare në Vërmicë. Ekipet e Policisë së Kosovës dhe ato të Doganës janë duke realizuar...

Zvicër : Nga 6 qershori, floktoret do të punojnë me kapacitet të plotë

Nga 6 qershori, lokalet e parukerisë në Zvicër mund të përdorin përsëri kapacitetin e tyre të plotë. Sigurisht,...

Kurti shkon në shesh për ta nënshkruar peticionin, si kryetar i VV-së kërkon sërish zgjedhje

Kryetari i Vetëvendosjes dhe ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po vazhdon të kërkojë zgjedhje të reja në vend. Ai...

Covid në Britaninë e Madhe lulëzon skllavërinë moderne, viktimat nga Ballkani dhe Europa Lindore

Nga abuzimi në botën e punës deri tek shfrytëzimi seksual. Skllavëria moderne është një industri e lulëzuar e krimit në Mbretërinë e...

Avionët luftarakë të forcave ajrore turke neutralizuan gjashtë terroristë në një operacion në Irakun verior, njoftoi në Twitter Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Turqisë të premten, (AA).

Ministria tha se gjashtë anëtarë të organizatës terroriste separatiste u neutralizuan në një operacion ajror në rajonin Kandil të Irakut verior.

Ministria më tej shtoi se operacionet kundër terrorizmit në rajon do të vazhdojnë pa ngadalësuar intensitetin.

Autoritetet turke shpesh përdorin fjalën “të neutralizuar” me çka nënkupton se terroristët në fjalë janë dorëzuar, janë vrarë ose janë kapur.

Terroristët e PKK-së shpesh përdorin Irakun verior për të planifikuar sulme ndërkufitare terroriste në Turqi.

Deklarata nuk specifikon përkatësinë e terroristëve, por, PKK ka qenë tradicionalisht aktive në Turqinë lindore dhe juglindore.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 30-vjeçare kundër Turqisë, PKK e renditur si organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe BE-ja, ka qenë përgjegjëse për vdekjen e mbi 40,000 njerëzve, përfshirë shumë gra, fëmijë dhe foshnje.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Erdoğan takohet me kryeministrin e Libisë, Sarraj

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan takoi kryeministrin e Libisë, Fayez al-Sarraj. Takimi që...

Covid-Kina e gatshme të punojë me Gjermaninë dhe BE për të mbështetur OBSH

Gjatë një telefonate me kancelaren gjermane Angela Merkel për të katërtën herë që nga shpërthimi i pandemisë,...

Lidhje të paligjshme të energjisë në banesën e tij dhe të vëllait, arrestohet elektricisti në Tepelenë

MEMALIAJ – Një person ka rënë në prangat e policisë për shkak se akuzohet se ka kryer lidhje të paligjshme të energjisë...

Covid në Britaninë e Madhe lulëzon skllavërinë moderne, viktimat nga Ballkani dhe Europa Lindore

Nga abuzimi në botën e punës deri tek shfrytëzimi seksual. Skllavëria moderne është një industri e lulëzuar e krimit në Mbretërinë e...

Ambasadori i Gjermanisë i kërkon Hotit të vazhdojë të qeverisë me standardet e vëna nga Kurti

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt thotë se presin nga qeveria e re me kryeministër Avdullah Hotin që të vendosë standarde...