Formimi i ushtrisë vetëm përmes Kushtetutës

Mos i humb

Regjistrohen vdekjet e para nga koronavirusi në Afrikën e Jugut

Afrika Jugore ka raportuar vdekjet e para të lidhura me koronavirus, teksa numri i rasteve të prekura me këtë sëmundje ka kaluar...

Numrat e emergjencës/ Ministria e Jashtme: Shqiptarët e mbetur jashtë, ja ku mund të telefonojnë

Nga situata e pazakontë, e krijuar prej pandemisë Covid-19, shumë shtetas shqiptarë kanë ngelur të bllokuar në disa vende të ndryshme të...

Francë, numri i vdekjeve nga koronavirusi rritet në 1.995

Gjithsej 297 raste të reja të vdekjeve janë regjistruar në Francë, duke regjistruar një rënie të vogël në numrin e vdekjeve nga...

Tani mund ta pyesni edhe Apple Siri rreth Covid-19

Apple po bën përpjekjet e saj në luftën kundër koronavirusit të ri dhe ka përditësuar asistentin e famshëm digjital me zë –...

Ambasada e SHBA-së dhe ajo e Gjermanisë thonë se Kosova duhet ta formojë ushtrinë përmes ndryshimit të Kushtetutës, duke e kundërshtuar kështu paralajmërimin e kryeministrit Ramush Haradinaj për formim të ushtrisë vetëm përmes ndryshimit të ligjeve.

Pavarësisht paralajmërimeve të kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj se ushtria mund të bëhet nëpërmjet ndryshimeve ligjore, bashkësia ndërkombëtare po vazhdon të këmbëngulë se një gjë e tillë duhet të ndodhë me anë të ndryshimeve kushtetuese.

Nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara (SHBA) në Prishtinë kanë thënë për “Zërin” se SHBA-ja përkrah tranzicionin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura përmes amandamentimit të Kushtetutës.

Njëjtë kanë pohuar edhe zyrtarë të Ambasadës së Gjermanisë në Kosovë, të cilët kanë thënë se ushtria duhet të bëhet në përputhje me Kushtetutën dhe në koordinim të plotë me NATO-n. Pavarësisht kësaj, drejtuesit e Komisionit Parlamentar për Mbikëqyrjen e FSK-së konsiderojnë se kundërshtimi i ndërkombëtarëve nuk është kategorik sa i përket planit “B” për bërjen e ushtrisë.

Sipas tyre, nëse ushtria nuk bëhet me anë të ndryshimeve kushtetuese, atëherë ajo mund të bëhet edhe nëpërmjet planit “B”, përmes ndryshimeve ligjore./Kosova post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Maqedoni e Veriut, rritet në 6 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe ka njoftuar se Klinikën për sëmundje infektive nga koronavirusi i ri (Covid-19) kanë...

Itali, 756 vdekje brenda 24 orëve nga COVID-19, numri i përgjithshëm arrin në 10.779

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në...

Turqi, rritet në 131 numri i të vdekurve nga COVID-19

23 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Turqi në 24 orët e fundit, me çka numri i përgjithshëm...

Hapet CoVid-2, spitali “Shefqet Ndroqi” realizon kirurgjinë e parë të një paciente të prekur nga COVID-19

Tiranë- Hapet spitali i dytë COVID. Nga sot, spitali “Shefqet Ndroqi” është spitali i dytë COVID në vend. Spitali “Shefqet Ndroqi” ka...

Rritet bilanci, shkon në 35 numri i viktimave në Greqi nga Covid-19

Është rritur numri i viktimave në Greqi nga koronavirusi (Covid-19) në 35 dhe numërohen gjithsej 1,061 raste me pacientë të infektuar, ku...