Franca kërkon vazhdimin e dialogut

Mos i humb

Vetëm 55% e punonjësve kanë përfituar pagën prej 40 mijë lekësh

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe...

BE duhet të dakordohet për udhëtimin ndërkufitar

Laya për radion Cadena SER tha se rifillimi i udhëtimit ndërkufitar duhet të vendoset kolektivisht edhe nëse vendet në BE po ndërpresin...

Rama njoftim të rëndësishëm: Në fund të muajit kemi gati strategjinë

Kryeministri Edi Rama dha mbrëmjen e kësaj të diele lajmin e rëndësishëm lidhur me transportin publik dhe...

Rama: Paralajmërim për disa punëdhënës! Keni 1 javë kohë të plotësoni

Kryeministri Edi Rama ka bërë një paralajmërim për disa punëdhënës dhe një njoftim për disa mijëra punonjës. “Keni 1...

Ambasadori francez në Beograd, Frederic Mondoloni ka thënë se Franca e mbështet perspektivën europiane të Serbisë, por që në të njëjtën kohë kërkon që BE-ja të reformohet.

Në një intervistë për agjencinë serbe të lajmeve Beta, ai vlerësoi se Bashkimi Europian do të ishte më i fortë me vendet e Ballkanit Perëndimor

Mondoloni theksoi se Franca dhe Serbia do të vazhdojnë thellimin e bashkëpunimit

Duke folur për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Mondoloni shprehu shqetësimin e Francës për bllokimin e dialogut, duke veçuar edhe arrestimin e Gjuriqit në Mitrovicë.

“Franca dëshiron që dialogu të vazhdojë sa më shpejt që është e mundur, kjo me ndërmjetësimin e BE-së. Nuk ka alternativë dialogu, dy palët duhet të bëjnë kompromise”, tha Mondoloni.

Ambsadori francez në Ballkan tha se dialogu do të vazhdojë me përcjelljen e BE-së.

Nuk u përgjigj direkt kur u pyet nëse shtetet e fuqishme do të mund të bëhen pjesë aktive e negociatave ndërmjet dy vendeve.

“Franca pa mëdshje mbështe dialogun nën udhëheqjen e BE-së. Marrëveshja për Asociacionin duhe të zbatohet, pasi përbën një element të rëndësishëm të marrëveshjeve në Bruksel”, tha Mondoloni.

As në Kosovë e as në Serbi ende nuk kanë dhënë datë për vazhdimin e dialogut.

Mediat serbe kanë raportuar se dialogu mes dy presidentëve do të vazhdojë në fundin e qershorit apo fillimin e korrikut, por një gjë e tillë ende nuk është konfirmuar./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...