Francë, 79 për qind e të vdekurve nga COVID-19 janë mbi 75 vjeç

Mos i humb

Greqi/ Shkon në 40 numri i viktimave nga koronavirusi

Ka shkuar në 40 numri i viktimave nga koronavirusi në Greqinë fqinje. Viktima e fundit ishte nga Kosturi, njëkohësisht...

Presidenti kinez thirrje për mobilizim ndërkombëtar në luftën kundër Covid-19

Presidenti i Kinës, Xi Jinping ka tërhequr vëmendjen në rëndësinë e luftës ndërkombëtare kundër epidemisë së koronavirusit të ri (Covid-19) dhe ka...

“Lajm fantastik…faleminderit Zot!”, 7 punonjësit e Urgjencës në Pukë rezultojnë negativ për CoVid-19

Një tjetër lajm i mirë vjen nga Bashkia e Pukës për sa i përket situatës më koronavirus. 7 punonjësit...

Britani, rritet në 2.352 numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19) në Britani ka shkuar në mbi 2.300 me një rritje rekord...

Në Francë, 79 për qind e të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) janë të moshës 75 vjeç e më lart, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në raportin e institucionit të shëndetit publik në Francë, të datës 15 mars, janë përfshirë informacione statistikore lidhur me 161 vdekjet dhe 6.378 rastet e shënuara në vend nga COVID-19.

Sipas raportit, shumicën e 161 personave që kanë humbur jetën nga koronavirusi e përbëjnë të moshuarit dhe se 79 për qind e të vdekurve janë 75 vjeç dhe më lart.

Ndërsa 13 për qind e të vdekurve janë persona të moshës 45-64 vjeç, 7 për qind 15-44 vjeç dhe 1 për qind nën moshën 15 vjeç.

Në anën tjetër theksohet se koronavirusi është përcaktuar më shumë në grupmoshat 34 dhe 45-64 vjeç. Sipas kësaj virusi është vërejtur 20 për qind tek mosha 75 vjeç dhe më lart, 14 për qind tek 65-74, 30 për qind 15-44, dhe 2 për qind tek grupmosha nën 15 vjeç.

Në mesin e të infektuarve me koronavirus, 37 për qind e atyre që janë nën kujdesin intensiv e përbëjnë persona të moshës 75 vjeç dhe më lart, 28 për qind të moshës 65-74 vjeç, 29 për qind 45-64 vjeç dhe 6 për qind mes 15-44 vjeç.

Në mesin e rajoneve ku janë vërejtur më shumë raste dhe me numrin më të lartë të vdekurve nga koronavirusi janë rajonet Grand Est dhe Ile-de-France në të cilin përfshihet edhe Parisi.

Në vend është njoftuar se numri i rasteve për personat e prekur me COVID-19 ka arritur në 22.300, ndërsa personat që kanë humbur jetën për shkak të virusit ka arritur në 1.100.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Shkenca shpjegon: Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin

COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi, në shumë raste kalon pa shfaqur simptoma. Por në një pjesë të mirë...

Mësoni të piqni pogaçe të shijshme me sodë bikarbonati

Me ndihmën e udhëzimeve do të gatuani pogaçe të shkëlqyeshme të cilën familjarët tuaj do ta adhurojnëPër të dalë pogaçja e mirë,...

Asnjë i burgosur në Burgun e Mitrovicës nuk është me koronavirus

Departamenti Shëndetësor i Burgjeve pranë Ministrisë së Shëndetësisë njofton se asnjë i burgosur nuk është i prekur me COVID-19.

Qeveria emëron bordet e disa ndërmarrjeve publike

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në pajtim me Rregulloren e Punës së Qeverisë, ka thirr mbledhjen korresponduese (mbledhja...

Kosovë, me një rast të ri, rritet në 126 numri i të infektuarve me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar edhe për një rast të diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...