Francë, gati gjysma e muslimaneve fyhen nga policia, punëdhënësit dhe qiradhënësit

Mos i humb

Përfundon takimi i ambasadorëve të SHBA, BE dhe Britanisë me Lulzim Bashën

Ka përfundur pas rreth një ore takime mes 3 ambasadorëve dhe kreut të opozitës, Lulzim Basha në selinë Blu në lidhje reformën...

KQZ shtyn për në janar kërkesën për referendum

KQZ ka shtyrë kërkesën për referendum për sistemin zgjedhor të dorëzuar nga 12 aktivistë të shoqërisë civile për në janarin e 2021.

Itali: 101 ditë nga fillimi i pandemisë, 60 viktima dhe 178 raste të reja në 24 orë

Sot mbushen 101 ditë nga dita kur në Itali u verifikua viktima e parë nga Covid 19. Ai ishte...

Balla në Elbasan: Në gjithë qarkun u mbështetën 2947 biznese

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i shoqëruar nga deputetët e Qarkut të Elbasan dhe Kryetari i Bashkisë, Gledian...

Rreth 42% e muslimanëve në Francë u ngacmuan të paktën një herë në jetën e tyre, sipas një sondazhi të publikuar nga Instituti Francez i Opinionit Publik (IFOP).

Hulumtimi ka vënë në dukje se ngacmimi me prapavija racore ka ndodhur gjatë kontrolleve të policisë, aplikimeve për punë dhe qiradhënies.

Rreth 60% e grave muslimane që mbajnë shaminë thanë se u ngacmuan të paktën një herë, ndërsa kjo shifër ishte 44% për gratë myslimane që nuk mbanin një të tillë.

Ndërsa 24% e muslimanëve që morën pjesë në studim thanë se ishin sulmuar verbalisht, kjo normë ishte 9% për jo-muslimanët. Gjithashtu, 37% e grave myslimane me shaminë thanë se ishin fyer.

Muajin e kaluar, ligjvënësi francez i djathtë ekstrem Julien Odoul i kishte kërkuar një gruaje muslimane të hiqte shaminë e saj në një takim me grupin e shkollës, duke e sulmuar edhe verbalisht në të njëjtën kohë. Incidenti ngjalli diskutime dhe deklarata në shënjestër të muslimanëve. Javën e kaluar, një burrë 84-vjeçar u arrestua pasi qëlloi dhe plagosi rëndë dy persona teksa po luteshin në një xhami në qytetin Bayonne.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Facebook do ta sjellë së shpejti CatchUp, aplikacionin e ri vetëm për thirrje

New Product Experimentation Team ka bërë të ditur se do ta sjellë së shpejti, një aplikacion të ngjashëm me Houseparty, por vetëm...

Tërshëre me çokollatë dhe banane

Po ju sjellim recetën e shkëlqyeshme për një kafjall pak më ndryshe, i cili njëherësh do t’ju ëmbëlsojë Përbërësit:

Hormoni i stresit bllokon të mbajturit mend

Hormoni, të cilin e prodhon organizmi i njeriut kur është nën ndikimin e stresit, ndikon në humbjen e të mbajturit mend, kanë...

Nga koha tek jeta e përtejme, 10 mitet enigmatike universale që vazhdojnë të na magjepsin

Të gjithë ne kemi një dëshirë të brendshme, që kërkon përgjigje për pyetjet më themelore që shtron sot njeriu. Nga kemi ardhur?...

Tani mund të fshini postimet e vjetra në Facebook pa fshirë llogarinë tuaj!

Facebook ka lëshuar një veçori të re për t’ju lejuar të shihni gjithçka që keni postuar në platformën më të madhe të...