Fuqitë e BE-së paralajmërojnë Iranin për marrëveshjen bërthamore

Mos i humb

Meta : S’duhet humbur asnjë minutë, përballimi i pandemisë dhe integrimi janë dy objektivat madhore!

Presidenti Ilir Meta i bën thirrje gjithë politikës shqiptare të mos humbasë më asnjë minutë në përmbushjen e kushteve thelbësore për çeljen e...

Medikamenti i ri rus, vret 77,5% të virusit në 5 ditët e para

Një medikament i ri i zhvilluar nga një kompani farmaceutike ruse ka marrë aprovimin zyrtar duke rritur shpresat për trajtimin e sëmundjes...

Zbulohet spiuni egjiptian në zyrën e kancelares gjermane! Ja si i ‘mbylli gojën’ Merkeli Egjiptit

Që gruaja më e fuqishme në botë është dhe më e pamëshirshmja nuk duhet të çudisë askënd. Në dhjetor të 2019 brenda...

BE reagon kundër SHBA-së për dënimin me vdekje

Në një deklaratë me shkrim nga zyra e Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian (BE) për Marrëdhënie me Jashtë dhe Politika të...

Fuqitë e mëdha evropiane kanë paralajmëruar se do të aktivizojnë mekanizmin e mosmarrëveshjeve të paktit bërthamor të Iranit për shkak të shkeljeve të vazhdueshme të paktit nga Teherani.

Në një deklaratë të përbashkët, Mbretëria e Bashkuar, Gjermania dhe Franca kritikuan ashpër Iranin për pakësimin e mëtejshëm të angazhimeve të saj nën marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, e njohur po ashtu si Plani i Përbashkët i Veprimit (JCPOA), pavarësisht thirrjeve të përsëritura nga evropianët.

“Prandaj, ne kemi mbetur pa zgjidhje, duke patur parasysh veprimet e Iranit, por për të regjistruar sot shqetësimet tona se Irani nuk po i përmbush angazhimet e tij nën JCPOA-në, këtë çështje ia referojmë Komisionit të Përbashkët nën Mekanizmin e Zgjidhjes së Mosmarrëveshjeve, siç përcaktohet në paragrafin 36 të JCPOA-së”, thanë ata.

Të tre vendet e BE-së gjatë kohë kanë ngurruar të nxisin mekanizmin zyrtar të mosmarrëveshjeve, nga frika se kjo mund të çojë në një rënie të plotë të marrëveshjes historike.

Irani filloi të pakësojë angazhimet e saj nën marrëveshjen bërthamore në maj të vitit të kaluar, në shenjë hakmarrjeje për tërheqjen e njëanshme të SHBA-ve nga marrëveshja midis Teheranit dhe 5 anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, përfshirë BE-në.

Më 5 janar, Irani njoftoi se po tërhiqet plotësisht nga marrëveshja në vazhdën e vrasjes në një sulm ajror amerikan të kryekomandantit iranian, Qasem Soleimani.

Pavarësisht veprimit të sotëm, fuqitë evropiane riafirmuan dëshirën e tyre për të ruajtur marrëveshjen bërthamore.

“Ne e bëjmë këtë në mirëbesim me objektivin gjithëpërfshirës të ruajtjes së JCPOA-së dhe me shpresën e sinqertë për të gjetur një mënyrë për të zgjidhur bllokimin përmes dialogut konstruktiv diplomatik”, thanë tre vendet në deklaratën e përbashkët.

Tre fuqitë evropiane po ashtu ishin të menjëhershëm për të veçuar qëndrimin e tyre nga politika e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për “presionin maksimal” ndaj Teheranit.

“Tre vendet tona nuk i bashkohen fushatës për të zbatuar presionin maksimal kundër Iranit. Shpresa jonë është që ta kthejmë Iranin në përputhje të plotë me angazhimin e saj nën JCPOA-në”, theksuan ata.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në...

Me më shumë se 13 milion të infektuar në të gjithë botën, Amerika po mbyllet përsëri

Numri i rasteve të raportuara të infeksionit me koronavirus në botë tejkaloi 13 milion. Në vetëm pesë ditë, nga 8 korriku deri...

Në Rusi regjistrohen mbi 746 mijë raste infeksioni dhe më shumë se 11700 viktima Covid

Numri i rasteve me koronavirus deri më tani në Rusi është rritur në 746.369 ndërsa ai i të vdekurve në 11.770.

Iran, 199 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Me 199 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 13.410 numri...

Kinë: Në ashensor gruaja pa simptoma Covid infekton 71 persona në 60 sekonda

Një grua asimptomatike në ashensor arriti të infektonte rreth shtatëdhjetë njerëz. Gruaja ishte kthyer nga Shtetet e Bashkuara dhe...