Gambia padit Mianmarin për “gjenocid” ndaj myslimanëve

Mos i humb

12 shtetet që nuk janë prekur fare me COVID-19

Ka disa shtete në të cilat koronavirusi nuk ka arritur të depërtojë ende që prej fillimit të pandemisë. Sipas...

Festa kombëtare e Francës, paradë ushtarake për 14 Korrikun në Champs-Elysees

Në prani të presidentit francez, Emmanuel Macron, bashkëshortes Brigitte dhe të të gjithë ministrave të qeverisë franceze, filloi sot në Champs-Elysees, parada...

Shqipëri : Janë regjistruar 4 vdekje dhe 85 raste të reja në 24 orët e fundit nga covid-19

Ministria e Shëndetësisë iu bën thirrje qytetarëve të vënë detyrimisht maskën, pasi situata paraqitet e rëndë në Spitalin Infektiv, ku kanë ndërruar...

Rusia paralajmëron për rritjen e rrezikut të luftës bërthamore

"Ne jemi veçanërisht të shqetësuar për refuzimin dyvjeçar të amerikanëve për të riafirmuar parimin themelor, postulatin se nuk mund të ketë fitues...

Gambia, shtet në perëndim të Afrikës, e paditi Mianmarin për gjenocid kundër myslimanëve Rohingya. Padia u ngrit në Gjykatën Ndërkombëtare për Drejtësi, e cila normalisht vendos për mosmarrëveshjet midis shteteve.

Vitin e kaluar, Kombet e Bashkuara lëshuan një raport për dhunën në Mianmar, duke thënë se liderët ushtarakë të këtij vendi duhet të shkojnë në gjyq për gjenocid.
Qeveria e Minamarit mohon se trupat e saj kanë kryer krime të tilla.

Mijëra Rohingya janë vrarë dhe mbi 700,000 janë detyruar të ikin në Bangladeshin fqinj, gjatë një fushate të dhunshme të ushtrisë në Mianmar, në vitin 2017.

Misioni i Pavarur Faktmbledhës i Kombeve të Bashkuara për Mianmarin tha në gusht të vitit 2018 se taktikat e ushtrisë kanë qenë “joproporcionale ndaj kërcënimeve të vërteta për sigurinë”.

Misioni po ashtu tha se nuk justifikohen “vrasjet pa dallime, bandat që përdhunojnë gra, sulmojnë fëmijë dhe djegin fshatra të tërë”.

Minamari, i njohur edhe si Birmani, e ka hedhur poshtë raportin, duke thënë se operacionet e ushtrisë kanë pasur në shënjestër kërcënimet e militantëve dhe kryengritësve Rohingya.

Gambia e ngriti padinë në gjykatën në Hagë të hënën. Ky vend, i cili është me shumicë myslimane, ka gjithashtu mbështetjen e Organizatës 57-anëtarëshe të Bashkëpunimit Islamik dhe një ekip avokatësh ndërkombëtarë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në...

Me më shumë se 13 milion të infektuar në të gjithë botën, Amerika po mbyllet përsëri

Numri i rasteve të raportuara të infeksionit me koronavirus në botë tejkaloi 13 milion. Në vetëm pesë ditë, nga 8 korriku deri...

Në Rusi regjistrohen mbi 746 mijë raste infeksioni dhe më shumë se 11700 viktima Covid

Numri i rasteve me koronavirus deri më tani në Rusi është rritur në 746.369 ndërsa ai i të vdekurve në 11.770.

Iran, 199 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Me 199 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 13.410 numri...

Kinë: Në ashensor gruaja pa simptoma Covid infekton 71 persona në 60 sekonda

Një grua asimptomatike në ashensor arriti të infektonte rreth shtatëdhjetë njerëz. Gruaja ishte kthyer nga Shtetet e Bashkuara dhe...