Gazetarët, mjekët dhe mësuesit më të rrezikuar nga çrregullimet mendore

Mos i humb

Boris Johnson letër anglezëve nga karantina: Gjërat do të përkeqësohen

“Britania duhet të qëndrojë e mbyllur totalisht deri në qershor për të parandaluar siç duhet shtrirjen e plotë të koronavirusit. Kështu paralajmëroi...

Australi, 13 të vdekur dhe mbi 3 mijë të prekur nga COVID-19

Në Australi numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) rritet në 13, ndërsa numri i rasteve tejkalon 3 mijë.

Kryeministri Johnson dhe zyrtarë të mjekësisë me koronavirus; kritikohen se nuk mbajtën distancë

Kryeministri britanik, Boris Johnson dhe sekretari i Shtetit për Shëndetin dhe Kujdesin Social, Matt Hancock u përballën me akuzën se ata nuk...

Edhe 8 raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 71 numri i të prekurve

Edhe tetë raste të tjera me COVID19 janë regjistruar sot në Kosovë, duke çuar numrin në 71 të infektuar.

Çrregullimet mendore si ankthi, luhatjet e humorit apo dhe ato të gjumit nuk prekin vetëm shtresat e ulëta të popullsisë.

Po gjithë e më shumë pranë Qëndrave të Shëndetit Mendor shkojnë për konsulta dhe intelektualë. Në një intervistë për IN News, psikiatria Arjana Rreli prezanton disa nga profesionet më të rrezikuara nga çrregullimet e shëndetit mendor ku mes të tjerash jemi dhe ne gazetarët dhe argumenton dhe arsyet.

“Ju të mediave jeni të rrezikuar, se punoni me të papriturën. Janë punonjësit e shëndetësisë, infermierët, që bëjnë turne të treta. Arsimi, se brezat janë më pak të bindur ndaj mësuesve,” tha për IN News Rreli.

Po çrregullimet e ankthit, humorit dhe gjumit lidhen dhe me faktin e mosgjetjes së punës që ke pasion apo dhe mbingarkesës.

“Personi nuk gjendet në profesionin që ka pasion. Kur ai profesioni që bën ka detyrime jashtë kompetencave të personit. Kur abuzohet me oraret e gjata dhe krijohen pakënaqësi,” sqaron psikiatria.

Gjithësesi çrregullimet mendore vitet e fundit nuk janë më tabu me qindra persona çdo ditë shkojnë pranë mjekëve psikiatër dhe psikologëve dhe kanë nisur të marrin konsulta dhe të mjekohen.

 

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik...

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...

Rreth 1600 persona do të kthehen në Kosovë, të gjithë do të përfundojnë në karantinë

Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje, dhe disa qindra të tjerë do të kthehen gjatë ditëve në...

Hollandë, mbi 1 mijë të vdekur nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Holandë është rritur 1.039, pasi në 24 orët e fundit jetën kanë...