Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Mos i humb

Tërmet në Korçë, ja epiqendra dhe magnituda

Një lëkundje tërmeti është ndjerë mëngjesin e sotëm në Korçë. IGJEUM raporton se tërmeti ka qenë me magnitudë 3.5...

Basha: Opozita e gatshme për të përmbyllur procesin me garanci për zgjedhje të lira e të ndershme

Kreu i opozitës shprehu falenderimin për Komisionerin për Zgjerimin, i cili tha pak më parë se arritja e një marrëveshje për reformën...

SA PËRFITUAM NGA RAMAZANI

Falenderimi i takon Allahut dhe salavatet dhe përshëndetjet më të mira qofshin për të dërguarin e Allahut Muhamedin, familjen e tij dhe...

Kina lançon dy satelitë të tjerë në hapësirë

Kina lançoi dy satelitë të rinj të eksperimenteve teknologjike të shtunën, njoftoi media shtetërore. Satelitët e lançuar në orbitën...

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik në shtetin e paqëndrueshëm Rakhine të vendit.

Policia vonë të hënën arrestoi dhe akuzoi Nay Myo Lin, themeluesin dhe redaktorin e Zërit të Mianmarit, një media lokale me qendër në qytetin e dytë më të madh Mandalay, për publikimin e intervistës me zëdhënësin e Ushtrisë së Arakanit, grupi i armatosur etnik, kryesisht budistë të angazhuar në luftime të ashpra me ushtrinë.

Ai u mbajt në paraburgim sipas neneve të ligjit që ndalon organizatat dhe individët të kontaktojnë ose shoqërohen me organizata të jashtëligjshme.

Joay Myo Lin do të përballet me minimum tre vjet burg deri me një dënim të përjetshëm maksimal nëse shpallet fajtor.

Gruaja e tij, Zarni Mann, e cila është gjithashtu gazetare në revistën lokale në internet Irrawaddy, tha se burri i saj nuk bëri asnjë shkelje në publikimin e intervistës.

“Ai thjesht bëri atë që bëjnë gazetarët; punën e tyre. Unë nuk shoh ndonjë gjë të gabuar në raportimin e tij në lidhje me luftimet në shtetin Rakhine duke kontaktuar grupin rebel të Ushtrisë së Arakanit”, tha ajo të martën për Anadolu Agency përmes telefonit.

Policia të hënën gjithashtu ngriti një padi kundër Khine Myat Kyaw, kryeredaktorit të Narinjara, një media lokale në shtetin Rakhine, sipas një raporti të mediave lokale.

Kyaw u akuzua nën një akuzë të ngjashme për intervistimin e zëdhënësit të grupit rebel dhe publikimin e tij në mars të këtij viti, raportoi Zëri Demokratik i Burmas.

Vendimi gjerësisht u pa si një sulm ndaj lirisë së shtypit në vendin ku media është ende larg për qenë e lirë dhe ende përballet me shumë sfida.

Në janar, ushtria e Mianmarit ngriti padi kundër Reuters dhe një ligjvënësi vendas për shpifje kriminale në një rrëfim mbi vdekjen e dy grave muslimane Rohingya si rezultat i granatimeve nga ushtria në shtetin Rakhine.

Ajo çështje u tërhoq pas ndërhyrjes nga këshilli i shtypit në Mianmar.

Anadolu Agency nuk ishte në gjendje të kontaktonte me këshillin për të komentuar akuzat kundër Nay Myo.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Për ne si Lëvizje për Drejtësi është e pa pranushme që dikush të këshilloj ose ta kërcënoj ose shantazhoj ndonjë prej deputeve.

Ne si Lëvizje për Drejtësi dega në kodër të Trimave Prishtinë mendoj se presidenti po kalo kompetencat...

Supë : E pasur dhe e shijshme

Kjo është supë tradicionale italiane, e cila ka prejardhjen që nga koha e vjetër romake Përbërësit:

Si të ulet sheqeri pa ilaçe: Pesë receta nga mjekësia popullore!

Sheqeri i ngritur në organizëm është problem serioz mjekësor, i cili nuk bën të injorohet Sasia e ngritur e...

SA PËRFITUAM NGA RAMAZANI

Falenderimi i takon Allahut dhe salavatet dhe përshëndetjet më të mira qofshin për të dërguarin e Allahut Muhamedin, familjen e tij dhe...

MEDITIME KURANORE – 154

1. Nata e Kadrit dhe vlerat e saj! U përmend nata e Kadrit në suren el Kadër pesë herë, në këto përmendje...