Gent Cakaj për “Financial Times”: Bllokimi i negociatave zvogëlon rolin e BE-së në rajon

Mos i humb

Spak rrëzon akuzën për grupin të strukturuar kriminal

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shpallur moskompetencën për 19 të arrestuarit në Kukës, që dyshohen për kultivim...

Kush janë të piketuarit e radhës nga OFL

Në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020, vijon Operacioni Forca e Ligjit.

Murrizi: Do të ulim me këmbë në tokë Ramën dhe deputetët e tij, nuk jemi si ato që shahen natën dhe rrinë bashkë ditën

Pas takimit 80 minutësh me kryeministrin Edi Rama, në një deklaratë për mediat foli deputeti opozitar Myslim Murrizi. Sipas...

OBSH u bën thirrje të rinjve të mbajnë maska: Nga sjellja e tyre varet shëndeti i të gjithëve

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit tha se do të duhen ende shumë muaj përpara së një vaksinë kundër Covid të jetë...

Ndërkohë që na ndajnë vetëm 24 orë nga marrja e vendimit nëse Shqipëria do të aderojë në familjen e madhe evropiane gazeta prestigjoze “Financial Times” i ka kushtuar një hapësirë mediatike çeljes së negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Prestigjiozja Fiancial Times i ka kushtuar një vëmendje të madhe asaj se çfarë është duke ndodhur në Luksemburg dhe asaj çfarë pritet të ndodhë në Bruksel lidhur me fatin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Në një artikull të saj evidentohet skepticizmi i Francës dhe i disa vendeve të tjera si Holanda apo Danimarka. Në një prononcim për Financial Times, Ministri në Detyrë per Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj është shprehur se bllokimi i negociatave do të sillte një ulje të rolit të BE-së në rajon.

Sipas Cakaj një ndërlikim i mëtejshëm i situatës do të sillte “ndarje” mes vendeve të cilat kundërshtojnë ndarjen e çështjeve të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe të tjerë që mendojnë se Tirana duhet të paguajë çmimin për avancimin e rastit të Maqedonisë – një këndvështrim që gjen mbështetjen edhe të diplomatëve – thuhet në shkrim. “Franca e cila ka qënë skeptike rreth zgjerimit të BE, thekson se procesi i anëtarësimit duhet të rishikohet para se të shqyrtohet pranimi i vendeve të tjera, pasiguri kjo që ministri Cakaj e quan “dileme false”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Australi: Humb jetën 17-vjeçari, u sulmua nga një peshkaqen

Një djalë adoleshent vdiq nga një sulm i një peshkaqeni ndërsa po lundronte në brigjet lindore të Australisë, tha policia të Shtunën,...

Turqia neutralizon 8 terroristë të PKK-së në veri të Irakut

Ministria turke e Mbrojtjes njoftoi se në kuadër të operacionit “Kthetra-Tigri” u neutralizuan 8 pjesëtarë të organizatës terroriste të PKK-së në veri...

Liria e fesë në botë sërish e rëndësishme për BE-në

Respektimi i lirisë fetare është tregues i rëndësishëm për vlerësimin e konsolidimit të demokracisë dhe vendimi i BE-së për të ngarkuarin e...

Çavuşoğlu: Jemi pranë vëllezërve tanë boshnjakë në 25-vjetorin e gjenocidit të Srebrenicës

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, lidhur me 25-vjetorin e gjenocidit të përjetuar në vitin 1995 në Srebrenicë në lindje të...

Zviceranët nuk i nënshtrohen më karantinës në Mbretërinë e Bashkuar

Ata që udhëtojnë nga Zvicra nuk do të duhet më të izolohen për dy javë kur të arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar,...