Gjalpi shtëpiak: Bëni lyrje më të përsosur prej vetëm dy përbërësve!

Mos i humb

Kosovë, me një rast të ri, rritet në 126 numri i të infektuarve me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar edhe për një rast të diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...

Kinë/ 4 vdekje në Wuhan, 14 raste të reja të importuara

Koronavirusi filloi përhapjen në Kinë dhe tashmë është përhapur në të gjithë botën. Europa dhe SHBA po vuajnë shumë nga virusi vdekjeprurës...

Mbi 1 milion të infektuar në mbarë botën, ja kush janë 10 vendet me më shumë raste

Në mbarë botën numri i të prekurve nga koronavirusi ka shkuar në mbi 1 milion persona. SHBA ka numrin më të lartë...

Çavuşoğlu për “The Washington Times”: Çka bëjmë sot, përcakton të nesërmen

Ministri i Jashtëm turk, Mevlüt Çavuşoğlu, në një artikull në "The Washington Times" deklaroi se përpjekjet individuale për të luftuar pandeminë e...

 

 

Gjalpi bën pjesë ndër ushqimet më të pashmangshme, sepse përdoret në përgatitjen e gjellëve të njelmëta dhe të ëmbla dhe të specialiteteve, me të e lyejmë bukën, e lyejmë tepsinë.

Ai është shumë i shijshëm, është treguar shumë më i shëndetshëm se margarina dhe gjendet në listën e artikujve më të dëshiruar të ushqimit të fëmijëve.

Gjalpi shtëpiak ka afatin e përdorimit prej disa muajsh, transmeton Telegrafi.

Si ta përgatisim?

E gjitha që ju nevojitet janë ajka e ëmbël dhe pak kripë.

Veprimi i parë: Në blender qitni 400 ml ajkë të ëmbël dhe përzieni rreth 10 minuta. Ajka gradualisht do të dendësohet dhe do të shndërrohet në shllag të dendur.

Vazhdoni ta përzieni në blender derisa kokrrat të fillojnë të bashkohen në masë të fortë.

Veprimi i dytë: Kulloni ujin. Zhvendoseni ajkën në ndonjë enë tjetër, shpëlani me ujë të ftohtë dhe sërish kullojeni. Përsëriteni procedurën disa herë, dhe në ajkën e kulluar mirë qitni pak kripë deti.

 Qiteni në një enë të vogël apo në kallëp, dhe vendoseni në frigorifer. Gjalpi shtëpiak ka afatin e përdorimit prej disa muajsh.
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

CEO i Twitterit do të dhurojë 1 miliard dollarë për luftën kundër COVID-19

Drejtuesi i lartë (CEO) i Twitter-it, Jack Dorsey, njoftoi se në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) do të dhurojë...

Izrael, rritet në 71 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Izrael ka arritur në 71 numri i të vdekurve dhe në 9.404 numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19).

Kroaci, në një shtëpi për të moshuar 10 të infektuar nga COVID-19

Është duke vazhduar evakuimi i një pjese të banorëve të shtëpisë për persona të moshuar në Split të Kroacisë pasi që 10...

Manastirliu: Shërohen 4 infermierë dhe një mjeke nga COVID-19

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nëpërmjet një postimi në faqen e saj në Facebook, ka ndarë lajmin e mirë...

Keni të prekur me COVID-19 ndonjë pjesëtar në familje? Këshillat e MSH për qytetarët

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i kërkon qytetarëve të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Sic e...