Gjatë gjithë kohës të ndihesh i lodhur, konsiderohet si një sëmundje!

Mos i humb

Bilanci 5 milion e 700 mijë të inferkuar, mbi 357 mijë të vdekur nga Covid-19

Numri i rasteve të reja dhe vdekje nga Covid-19 vazhon të rritet por me ritme më të ngadalta. Sipas ekspertëve, vala e...

Si ndikon një orë ecje në javë për osteoartritin

Osteoartriti është një nga format më të zakonshme të artritit tek të rriturit dhe zakonisht tek moshat e moshuara.

Ushtria e Libisë publikon pamje të mercenarëve rusë Wagner

Pamjet janë filmuar gjatë tërheqjes nga Tripoli dhe mbërritjes së tyre në aeroportin Beni Velid. Videoja në fjalë u...

Kosovë : 9 raste të reja me Covid-19 dhe 3 të shëruar.

NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR! Sot më 26 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Sindroma e lodhjes kronike në thelbin e saj është një çrregullim që e bën një person të ndihet jashtëzakonisht të lodhur.

Shkaqet mbeten të paqarta, dhe simptomat që lidhen me këtë çrregullim nuk ikin dhe nqs bën një pushim të gjatë. Klinika “Mayo” shpjegon se lodhja kronike karakterizohet edhe nga mosfunksionimi i një gjendje tjetër mjekësore.Nuk ekziston një test për ta konfirmuar një diagnozë.

Mjekët gjithashtu nuk janë të sigurt se çfarë shkakton këtë sindromë, edhe pse shumë mendojnë se mund të jetë një kombinim faktorësh. Ata gjithashtu besojnë se sindroma e lodhjes kronike mund të fillojë pas një sëmundjeje virale ose një traume të madhe fizike ose emocionale.

Simptomat:

Ekzistojnë disa simptoma si – Përtesa e madhe, – Shterimi mendor dhe fizik që nuk përmirësohet nga pushimi,- ndjeshmëri emoocionale si dhe ndjeshmëri ndaj dritës dhe zhurmës -Mungesë fokusimi,- Vështirësi në kujtesë, -Dhimbje fyti, dhimbje koke.

Trajtimi:

Meqenëse mjekët nuk e dinë se çfarë e shkakton lodhjen kronike, ata nuk mund ta kurojnë atë. Megjithatë, ju mund të trajtoni simptomat e sindromës kronike të lodhjes. Trajtimet mund të përfshijnë:

Ilaçe kundër depresionit. Shumë herë njerëzit që kanë këtë çrregullim janë gjithashtu në depresion, kështu që trajtimi i depresionit mund të ndihmojë me disa nga problemet që vijnë së bashku me sëmundjen.

Ilaçe gjumi. Ndonjëherë gjumi mund të jetë një problem, kështu që mjeku juaj mund të përshkruajë disa pilula gjumi.

Terapi: Klinika “Mayo” shpjegon se disa nga trajtimet më të mira janë një kombinim i stërvitjes së lehtë dhe këshillimit psikologjik. Në lidhje me mjekun tuaj ose instruktorin, mund të krijoni një regjim të personalizuar të stërvitjes.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...