Gjatë protestave në Irak humbën jetën 319 persona

Mos i humb

Libi, në sulmin e forcave të GNA-së vriten 20 milicë të Haftarit

Qeveria e Pajtimit Kombëtar (GNA) në Libi e njohur nga OKB-ja ka njoftuar për vrasjen e 20 milicëve të Khalifa Haftarit, liderit...

Pakistan, rritet në 3.918 numri i rasteve me COVID-19

Me 577 raste të reja të shënuara brenda 24 orëve në Pakistan arrin në 3.918 numri gjithsej i rasteve në të gjithë...

Kontingjenti i parë me ndihma mjekësore nga Turiqa mbërrin nesër në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, përmes një njoftimi zyrtar, ka bërë të ditur se të mërkurën më 8 prill 2020, në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem...

Disa vende të BE-së të shqetësuara për masat kundër COVID-19

Njoftohet se 13 vende anëtare të BE-së kanë bërë thirrje se masat e marra për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) mund...

Në protestat anti-qeveritare që vazhdojnë prej gati një muaji në Irak, kanë humbur jetën 319 protestues ndërsa 15 mijë të tjerë janë plagosur.

Sipas një deklarate me shkrim nga Komisioni i të Drejtave të Njeriut të Parlamentit irakian, thuhet se është rritur në 319 numri i të vdekurve dhe 15 mijë numri i të plagosurve në protestat të cilat vazhdojnë që nga 1 tetori e deri më tani në vend.

Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut “Amnesty International” u bëri thirrje zyrtarëve irakianë që t‘i japin fund përdorimit të forcës vdekjeprurëse kundër protestuesve.

Irakianët po zhvillojnë protesta në rajone të ndryshme të vendit kundër papunësisë, korrupsionit dhe mungesës së shërbimeve publike. Protestuesit filluan protestat e tyre më 1 tetor ndërsa pas një pauze për shkak të ceremonive Arbain, ata rifilluan sërish protestat më 25 tetor.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Iran, rritet në 4.003 numri i personave që kanë humbur jetën nga COVID-19

Irani ka njoftuar sot për 121 raste të reja të vdekjeve, duke e çuar numrin e viktimave nga koronavirusi i ri (COVID-19)...

Hamas shfaq gatishmëri për shkëmbim të të burgosurve me Izraelin

Grupi palestinez Hamas ka njoftuar se do të "sillej me përgjegjësi" ndaj çdo "përgjigjeje të vërtetë" ndaj nismës së saj të shkëmbimit...

Filipine, 21 mjekë të vdekur nga COVID-19

AnkaraSë paku 21 mjekë kanë vdekur në Filipine për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

CEO i Twitterit do të dhurojë 1 miliard dollarë për luftën kundër COVID-19

Drejtuesi i lartë (CEO) i Twitter-it, Jack Dorsey, njoftoi se në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) do të dhurojë...

Izrael, rritet në 71 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Izrael ka arritur në 71 numri i të vdekurve dhe në 9.404 numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19).