Gjellë me mish peshku: Këtë drekë e pëlqejnë edhe ata të cilët nuk e dinë ç’është kreshma!

Mos i humb

Plas dhuna brenda komisariatit të Lezhës, vëllezërit bëjnë për spital efektivin e “Shqiponjave”

Policia e Lezhës ka arrestuar katër persona, të cilët janë përplasur me efektivët brenda komisariatit, duke kundërshtuar dhe goditur punonjësin e forcave...

Libani shpall gjendje të jashtëzakonshme në Bejrut

Në seancën e djeshme të mbajtur në pallatin presidencial, qeveria po ashtu vendosi që zyrtarët e portit të qëndrojnë nën arrest shtëpiak,...

Italia i jep Shqipërisë 90 mln euro kredi të butë dhe 5 mln euro grante

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane për të materializuar angazhimin që Italia mori në Konferencën Ndërkombëtare të Donatorëve që t’i ofrojë Shqipërisë prej...

Tre “të fortëve” në Fier i sekuestrohen 200 mijë euro makina e apartamente

Policia e Fierit konfiskon katër apartamente dhe 1 automjet me vlerë tregu 200 mijë euro, që dyshohet se janë përfituar nga veprimtaria...

Kjo recetë e shëndetshme, me plot shije, kërkon vëmendje dhe njëkohësisht delikatesë në përgatitje.

Përbërësit:

– 1,5 kg mish peshku mustak ose peshk tjetër lumi,
– 1 kg qepë,
– 4 dl verë të bardhë,
– 1 lugë uthull,
– 1,5 dl vaj,
– 1 lugë e vogël spec djegës të bluar,
– 1 lugë e vogël spec të ëmbël të bluar,
– 4 kokrra piper,
– 1 lugë pure domateje,
– 1 lugë fletë majdanozi,
– 1 lugë e vogël fletë selinoje,
– piper të bluar,
– kripë sipas dëshirës.

Mënyra e përgatitjes:

Peshqit pastroni, lani dhe fërkoni në kripë dhe piper. Pastaj qitni uthull.

Peshqit e përgatitur kështu lërini të qëndrojnë rreth një orë.

Në një enë të madhe nxehni vajin dhe në të fërgoni qepën e grirë.

Pastaj në të qitni specin e bluar djegës dhe specin e bluar të ëmbël, kokrrat e piperit, purenë e domateve, tri lugë verë, majdanozin dhe selinon e grirë.

Përzieni mirë dhe mbi të qitni mishin e peshkut të cilin më parë e keni prerë në copë paksa të mëdha.

Fërgoni mishin e peshkut në zjarr të lehtë 45 minuta. Mos e përzieni por vetëm shpesh shkundeni.

Kur peshku të jetë pothuajse i gatuar, qitni verë por edhe pak fërgojeni gjellën.

Kjo gjellë mund të shërbehet me patate të fërguara./Telegrafi./

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Presidenti i Filipineve ofron të injektohet me vaksinën ruse kundër COVID-19

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar që të jetë personi i parë që injektohet me vaksinën e Rusisë kundër koronavirusit të...

Tre tanke izraelite shkelin kufirin libanez

Tre tanke izraelite kaluan gardhin teknik që ndan Libanin nga Izraeli, transmeton (AA). Agjencia zyrtare libaneze e lajmeve raportoi...

Mbi 2.000 të arrestuar në ditën e dytë të protestave në Bjellorusi

Zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme të Bjellorusisë, Olga Çemodanova, njoftoi se janë arrestuar mbi 2.000 persona në ditën e dytë të protestave...

BE thirrje për dialog në Mesdheun Lindor

Zëdhënësi i Komisionit të Bashkimit Evropian (BE) Peter Stano, theksoi se është e nevojshme të ketë sjellje që përputhen me fqinjësinë e...

Maqedoni e Veriut, shkon në mbi 12.000 numri i rasteve me COVID-19

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 141 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...