Gjenerata e sotme, më e shëndosha në histori

Mos i humb

Dritë shprese/ Shërohet një grua, e para e infektuar në Itali

Një lajm i mirë vjen nga Italia. Këshilltari Rajonal për Shëndetin në Rajonin e Lazios, Alessio D’Amato, ka njoftuar se shtetasja kineze...

Konfirmohet rasti i katërt me koronavirus në Zvicër

Autoritetet zvicerane konfirmuan tre raste të reja të koronavirusit të enjten, duke bërë kështu gjithsej katër persona me koronavirus.

Një truk i cili ju garanton krepa më të buta

Falë këtij truku, gjithmonë do të gatuani krepa të shijshme! Nga receta standarde dallohet vetëm në mënyrën e shtimit...

Koronavirusi, dy ekipe të mjekëve po kujdestarojnë në Morinë

Pas shtimit të kontrolleve nga policia kufitare, në pikëkalimin kufitar që lidh Kosovën dhe Shqipërinë në Morinë, dy ekipe mjekësh nga Kukësi...

Nëse keni menduar se trendet e reja të të ushqyerit me produkte të shëndetshme do të sillnin zgjidhjen e problemit të obezitetit, e keni menduar gabim.

Duke u bazuar një studim të ri nga Qendra Kërkimore e Kancerit në Mbretërinë e Bashkuar, gjenerata e ‘mijëveçarit’ është gjenerata më e shëndoshë në historinë e njerëzimit.

Ky studim tregon se gati 75% e kësaj gjenerate do të jetë obeze kur të arrijë moshën 40 vjeçare.

Kjo është një rritje me gati 54% krahasuar me gjeneratën e prindërve të tyre.

Shteti me përqindjen më të lartë të obezitetit, dhe rrjedhimisht të këtij trendi, është Amerika e cila është dhe kambana e alarmit për këtë trend jo të shëndetshëm.

Të qenurit mbi peshë është tashme faktori i dytë më i rrezikshëm për krijimin e kancerit, pas duhanit.

Bazuar në statistikat botërore, kjo gjeneratë është shume keq në përllogaritjen e kalorive që konsumon në ditë.

Ky studim tregon se shumica e njerëzve e nënvleftëson sasinë e kalorive që konsumojnë.

Prandaj, kujdes së çfarë konsumoni. Jeta juaj varet nga kjo gjë.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

A Është e Dëmshme Kërcitja e Kockave

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja e trupit.

Fërgesë e Ngrohtë me Gjizë e Hudhra

Fërgesa është padyshim një nga traditat më të hershme të kuzhinës shqiptare. E gatuar në mënyra të ndryshme në...

Omëletë e bardhë e shpejtë me dy lloje djathërash: Kafjall i përsosur i cili ju shkrihet në gojë!

Fjala është për omëletën e shpejtë nga të bardhët e vezëve, përgatitja e së cilës zgjat afro dhjetë minuta

Huawei ka prezantuar P40 Lite në heshtje dhe fshehtësi

Huawei do të prezantojë serinë e saj të re P40 në Paris më 26 mars. Sidoqoftë, Huawei po sjell tashmë P40 Lite...

“Përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por bashkësisë ndërkombëtare”

Ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë porositi se përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por tërë bashkësisë ndërkombëtare...