Gjeopolitikë me varfërinë: britanikët refuzojnë t’i japin Venezuelës arin e saj me vlerë 1.2 miliardë dollarë

Mos i humb

SHBA-ja ashpërson rregullat për mediat shtetërore kineze

Shtetet e Bashkuara kanë shpallur pesë media shtetërore kineze, që veprojnë në SHBA, si “misione të huaja”, derisa ato janë kategorizuar si shpërndarëse të...

SHBA-ja zgjeron akuzat kundër Huaweit

Shtetet e Bashkuara zgjeruan padinë kundër gjigantit kinez të telekomit, Huawei, duke e akuzuar atë për një plan, “të vjetër me dekada”, për të...

Kurti: Anëtarësimi i Kosovës në NATO është prioritet

Prishtinë Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti si dhe kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, me rastin e 12-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, kanë vizituar sot pas...

Bylykbashi: Pa një garanci gjyqësore, procesi zgjedhor nuk mund të jetë me standarde

Pas përfundimit të mbledhjes së komisionit të reformës zgjedhore, ka folur edhe Oerd Bylukbashi nga opozita jo parlamentare. “Sot...

 

Banka Qendrore e Mbretërisë së Bashkuar, nën presionin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka refuzuar t’i japë Venezuelës një sasi ari me vlerë 1.2 miliardë dollarë që i takon këtij vendi, ka raportuar Bloombergu amerikan.

Banka Qendrore britanike mësohet të ketë një rezervë ari të Venezuelës me vlerë tetë miliardë dollarë. Ky vend ka kërkuar dorëzimin e një pjese prej 1.2 miliardë dollarë, por Britania e Madheka refuzuar ta bëjë këtë.

Venezuela është në këtë përpjekje prej disa muajsh dhe presidenti i Bankës Qendrore vendase, Calixto Ortega në dhjetor të vitit të kaluar vizitoi Mbretërisë së Bashkuar me qëllim të arritjes së një marrëveshje për transferimin, por ishte pa dobi.

Ministri i Jashtëm i Britanisë së Madhe, Jeremy Hunt, pas një takimi me zyrtarë amerikanë, tha se ishte e qartë se Nicolas Maduro nuk është udhëheqësi legjitim i Venezuelës, dhe se Juan Guaido është personi i duhur i cili do të marrë drejtimin e vendit.

Mediat amerikane thonë se Britania e Madhe refuzoi të dorëzojë arin pas presionit nga Presidenti Trump, Sekretari i Shtetit Mike Pompe dhe Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, John Bolton. /tesheshi.com/

 

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Po ikin të gjithë! Serbia ndalon largimin e infermierëve

Serbia ka ndërprerë papritur dërgimin e infermierëve në Gjermani, njoftoi gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Sipas përllogaritjeve ende mungojnë...

Dështon sërish seanca ndaj dosjes “339”, mungojnë avokatët kryesorë dhe disa prej të akuzuarve

Është shtyrë sërish seanca paraprake për njërën prej pjesëve të dosjes “339”, e cila ka në total 15 persona të akuzuar.

Kinë, tek të sëmurët e trajtuar vërehet sërish koronavirusi i ri

Në kryeqytetin Chengdu të rajonit Sichuan të Kinës, tek një i sëmurë që kishte përfunduar trajtimin është vërejtur sërish koronavirusi i ri...

Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me liderët Macron dhe Merkel

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar bisedë telefonike me homologun e tij francez Emmanuel Macron dhe kancelaren gjermane...

Arrestohen 115 persona në mbarë vendin

Kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka dhënë detaje nga aksioni i zhvilluar gjatë natës së kaluar, gati në të gjithë...